28 sierpnia 2015

Szkolenie i integracja

Z Martą Klimkowską-Misiak, wiceprezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie ds. lekarzy dentystów, rozmawia Anetta Chęcińska.

Komisja ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie w czerwcu 2015 r. zorganizowała dwudniową konferencję w Serocku – I Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne. Jaki był główny jej cel?
Przede wszystkim szkolenie. To jedno z priorytetowych zadań Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie, wskazane jeszcze w poprzedniej kadencji samorządu. Chcemy ułatwiać koleżankom i kolegom realizację obowiązku kształcenia ustawicznego, jaki nakłada na nas ustawa o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Musimy leczyć pacjentów zgodnie z obowiązującą, aktualną wiedzą medyczną i dlatego udział w szkoleniach jest niezbędny. Mimo że dostępność szkoleń jest duża, zauważyliśmy różnice w ofercie dla lekarzy i lekarzy dentystów. Na podstawie badania przeprowadzonego przez Ośrodek Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie wiemy, że około 80 proc. szkoleń dla lekarzy jest bezpłatnych, a dla lekarzy dentystów odwrotnie – 80 proc. to szkolenia płatne. Drugi cel to integracja, gdyż większość lekarzy dentystów pracuje indywidualnie. Po 1999 r. duże poradnie stomatologiczne w szpitalach i przychodniach były likwidowane, a koleżanki i koledzy niejednokrotnie musieli stworzyć sobie nowe miejsca pracy, czyli otworzyć własne gabinety. Udział w konferencji szkoleniowej umożliwia wymianę informacji i doświadczeń. Takie spotkanie pomaga nam lepiej poznać potrzeby środowiska, jest okazją do rozmowy o problemach lekarzy dentystów i poruszania innych ważnych dla nich tematów. Dlatego nie tylko zapewniliśmy zróżnicowany program szkoleniowy, ale też zaprosiliśmy uczestników na chwilę wspólnego relaksu – wieczór z muzyką.

W konferencji uczestniczyło około 400 słuchaczy. Wystąpiło ponad 20 prelegentów. Spotkaniu towarzyszyła prezentacja sprzętu i materiałów stomatologicznych. Czy konferencja spełniła oczekiwania organizatora?
Jak na pierwsze tak duże wydarzenie – jak najbardziej. Mieliśmy komplet słuchaczy, interesujące wykłady i warsztaty, dużą powierzchnię wystawienniczą, na której zaprezentowano ciekawą ofertę. Chcieliśmy pokazać nowości w stomatologii i poruszyć możliwie szeroko różne zagadnienia z praktyki lekarza dentysty. Stąd w programie zarówno tematyka medyczna, jak i prawna oraz marketingowa. Z bardzo dużym zainteresowaniem spotkały się zajęcia dotyczące udzielania pierwszej pomocy, ale też np. wykłady o antybiotykoterapii, o leczeniu próchnicy, endodoncji czy z zakresu profilaktyki onkologicznej. Pomyśleliśmy również o zdrowiu lekarzy dentystów, pojawiły się więc tematy dotyczące dbałości o kręgosłup, stawy rąk i nóg. Podczas konferencji obradowała Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej. Jestem przekonana, że każdy uczestnik mógł wybrać z programu takie zagadnienia, które były dla niego szczególnie interesujące. Oczywiście zawsze znajdą się drobne niedociągnięcia, które trzeba poprawić i wyciągnąć wnioski na przyszłość, ale biorąc pod uwagę skalę przedsięwzięcia, jesteśmy zadowoleni.

Czy Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne będą kontynuowane?
Kilka miesięcy wcześniej, na łamach „Pulsu”, wspominałam o podobnych konferencjach organizowanych przez inne izby lekarskie: o krakowskich spotkaniach w Rytrze, łódzkich – w Słoku, podlaskich – w Augustowie. Były dla nas inspiracją, ale opieraliśmy się także na tradycji naszych czerwcowych sesji stomatologicznych, które organizowaliśmy w Warszawie. Duże zainteresowanie tegoroczną konferencją i pozytywny jej odbiór przez uczestników jest dla nas nie tylko powodem do zadowolenia, lecz również mobilizacją do kontynuowania przedsięwzięcia i zastrzykiem świeżej energii do działania. II Mazowieckie Spotkania Stomatologiczne planujemy na czerwiec 2016 r., chociaż jest to termin innego ważnego dla środowiska wydarzenia – w Warszawie odbędzie się Światowy Kongres Polonii Medycznej współorganizowany przez naszą Izbę. Musimy tak skoordynować prace, aby zapewnić osobom zainteresowanym uczestnictwo w obu spotkaniach i nie powodować kolizji organizacyjnych.

Czy są już znane założenia programowe przyszłorocznej konferencji?
Jeszcze za wcześnie, aby mówić o szczegółach. Nie chcemy zmieniać formuły Spotkań Stomatologicznych. Powinny obejmować możliwie szeroki zakres tematów, podobnie jak w roku bieżącym. Dysfunkcja stawu żuchwowo-skroniowego, protetyka, periodontologia – to zagadnienia, do których będziemy powracać. Także profilaktyka onkologiczna, na którą szczególnie powinniśmy być wyczuleni, gdyż nadal nowotwory w obrębie jamy ustnej są wykrywane zbyt późno. Na pewno powtórzymy szkolenie z zakresu pierwszej pomocy. I tak jak podczas tegorocznej konferencji, zorganizujemy wykłady i warsztaty, gdyż urozmaicają szkolenie i pozwalają łączyć teorię z praktyką. Bogatsi o doświadczenia wyniesione z I Mazowieckich Spotkań Stomatologicznych, zmierzymy się z nowym wyzwaniem, aby zapewnić uczestnikom ciekawy i wartościowy program szkoleniowy oraz zorganizować atrakcyjny czas odpoczynku. Zgodnie z naszymi głównymi celami – szkoleniem i integracją lekarzy dentystów.

Archiwum