29 kwietnia 2014

O czym dyskutował XII Krajowy Zjazd Lekarzy

Osystemie ochrony zdrowia. Zjazd wyraził rozczarowanie propozycjami ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza w zakresie rozwiązania problemu kolejek w systemie opieki zdrowotnej i zobowiązał NRL do przygotowania szczegółowego stanowiska w tej sprawie.

O pieniądzach. Przegłosowano uchwałę, na mocy której wysokość odpisu finansowego, wnoszonego przez okręgowe izby lekarskie na rzecz Naczelnej Izby Lekarskiej, będzie wynosić od 1 lipca 2014 r. 15 proc. kwoty składek, jakie wpłynęły na konto tych izb. Dyskutowano o apelu o podwyższenie składki, w celu zapewnienia większego bezpieczeństwa prawnego lekarzy lub objęcia ich korzystniejszym ubezpieczeniem – apel nie zyskał większości.

O Ukrainie. Wyrażono solidarność z lekarzami z Ukrainy. NRL została zobowiązana do przeznaczania 50 tys. zł rocznie na udział lekarzy polskiego pochodzenia z Ukrainy w szkoleniach i sympozjach naukowych.

O podatkach. NRL została zobowiązana do analizy przepisów podatkowych i podjęcia działań w celu ich zmiany w zakresie opodatkowania lekarzy w związku z udziałem w bezpłatnych obowiązkowych szkoleniach. NRL ma podjąć działania na rzecz zmiany przepisów o podatku VAT, by jego stawka w przypadku usług zdrowotnych wynosiła 0.

O zatrudnianiu. NRL ma podjąć działania w celu takiej zmiany jednego z artykułów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, by lekarz mógł zatrudniać innego lekarza w indywidualnej, grupowej lub indywidualnej specjalistycznej praktyce lekarskiej.

O kształceniu. Zjazd domaga się zwiększenia liczby rezydentur i przywrócenia stażu podyplomowego. Delegaci zaapelowali do ministra zdrowia o poprawę warunków kształcenia specjalizacyjnego. Zjazd chce zwiększenia liczby jednostek szkoleniowych na potrzeby specjalizacji z geriatrii oraz lepszego finansowania świadczeń geriatrycznych.

O refundacji leków. Zjazd poparł obywatelski projekt ustawy refundacyjnej, w którym refundacja leku uwarunkowana jest stanem klinicznym pacjenta i wiedzą medyczną, a nie obwieszczeniem ministra zdrowia, lekarz zaś nie ustala poziomu refundacji leku.

jw