29 czerwca 2014

Nowe przepisy prawne

8 kwietnia 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 453, obwieszczenie ministra zdrowia z 6 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie składu oraz oznakowania suplementów diety.

9 kwietnia 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 469, obwieszczenie ministra zdrowia z 6 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie szczegółowego sposobu ustalania kosztów czynności związanych z pobieraniem, przechowywaniem, przetwarzaniem, sterylizacją i dystrybucją komórek, tkanek i narządów.

9 kwietnia 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 465, obwieszczenie ministra zdrowia z 27 lutego 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie wykazu instytucji powołanych do kontroli jakości surowców używanych do produkcji produktów leczniczych.

10 kwietnia 2014 r. zostało opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 474, obwieszczenie ministra zdrowia z 23 grudnia 2013 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie stażu podyplomowego lekarza i lekarza dentysty.

11 kwietnia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 9 kwietnia 2014 r. w sprawie sposobu i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej, opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 473.
Zgodnie z przepisami ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo:
1) osoby objęte powszechnym – obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym,
2) inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające obywatelstwo polskie i miejsce zamieszkania na terytorium RP, które spełniają kryterium dochodowe, określone w przepisach ustawy z 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych,
3) inne, niż wymienione w pkt 1 i 2, osoby posiadające obywatelstwo polskie:
a) które nie ukończyły 18. roku życia, lub
b) posiadające miejsce zamieszkania na terytorium RP, które są w okresie ciąży, porodu lub połogu.
Przepisy ustawy nie naruszają przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej udzielanych bezpłatnie bez względu na uprawnienia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego na podstawie przepisów:
– ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi,
– ustawy z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,
– ustawy z 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego,
– ustawy z 13 czerwca 2003 r. o cudzoziemcach,
– ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – w przypadku świadczeń zdrowotnych związanych ze zwalczaniem chorób, zakażeń i chorób zakaźnych,
– ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym,
– ustawy z 7 września 2007 r. o Karcie Polaka,
– ustawy z 22 listopada 2013 r. o postępowaniu wobec osób z zaburzeniami psychicznymi stwarzających zagrożenie życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób,
– ustawy z 7 lutego 2014 r. o udziale zagranicznych funkcjonariuszy lub pracowników we wspólnych operacjach lub wspólnych działaniach ratowniczych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
– ustawy z 6 czerwca 1997 r. – Kodeks karny wykonawczy.
Na podstawie art. 26 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych prezes NFZ może, na wniosek wnioskodawcy, jego przedstawiciela ustawowego lub małżonka, skierować wnioskodawcę do przeprowadzenia poza granicami kraju leczenia lub badań diagnostycznych, których nie przeprowadza się w kraju, kierując się niezbędnością udzielenia takiego świadczenia w celu ratowania życia lub poprawy stanu zdrowia wnioskodawcy.
Rozporządzenie określa sposób i tryb finansowania z budżetu państwa świadczeń opieki zdrowotnej:
– udzielanych świadczeniobiorcom, o których mowa w pkt 2 i 3,
– o których mowa w wymienionych wyżej przepisach ustaw.
Narodowy Fundusz Zdrowia sporządza miesięczne sprawozdania z rozliczonych świadczeń opieki zdrowotnej.
Sprawozdanie zawiera następujące informacje:
– podstawę prawną udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej,
– wartość świadczeń opieki zdrowotnej oraz liczbę osób, którym udzielono tych świadczeń, w odniesieniu do poszczególnych rodzajów świadczeń opieki zdrowotnej.
Sprawozdanie dla świadczeń udzielonych poza granicami kraju określa wartość świadczeń opieki zdrowotnej oraz liczbę osób, którym udzielono tych świadczeń, w odniesieniu do poszczególnych oddziałów wojewódzkich NFZ.
Informacje w sprawozdaniach wykazuje się odrębnie za miesiąc oraz narastająco od początku roku kalendarzowego do końca miesiąca, którego sprawozdanie dotyczy.
Minister zdrowia przekazuje NFZ dotacje w terminie 30 dni od dnia otrzymania sprawozdania wraz z wnioskiem o uruchomienie dotacji.
Prezes NFZ w terminie do 20 stycznia roku następnego przekazuje ministrowi zdrowia rozliczenie otrzymanej dotacji za dany rok.
Świadczenia opieki zdrowotnej udzielane przez Krajowy Ośrodek Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym są finansowane zgodnie z planem, na podstawie przepisów o finansach publicznych.

23 kwietnia 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 25 marca 2014 r. w sprawie biologicznych czynników chorobotwórczych podlegających zgłoszeniu, wzorów formularzy zgłoszeń dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych oraz okoliczności dokonywania zgłoszeń, opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 459.
Rozporządzenie określa:
– biologiczne czynniki chorobotwórcze podlegające zgłoszeniu oraz okoliczności i sposób dokonywania zgłoszenia dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych,
– podmioty, którym są przekazywane zgłoszenia dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, właściwe ze względu na rodzaj biologicznego czynnika chorobotwórczego,
– sposób dokonywania zgłoszeń dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych,
– wzory formularzy zgłoszeń dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych.
Zgłoszenie dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych jest przekazywane państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu właściwemu dla siedziby laboratorium, w którym wykonano badanie.
W przypadku wykonywania w danym laboratorium wielu badań materiału klinicznego pobranego od pacjenta w czasie trwania tego samego zakażenia zgłoszeniu podlega jedynie pierwszy dodatni wynik badania w kierunku danego biologicznego czynnika chorobotwórczego.
Zgłoszenie jest przekazywane również instytutowi badawczemu, ośrodkowi referencyjnemu, wojewódzkiej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, właściwym ze względu na rodzaj biologicznego czynnika chorobotwórczego – w przypadku przekazywania do nich materiału klinicznego lub wyizolowanego biologicznego czynnika chorobotwórczego w celu przeprowadzania dalszych badań.
Formularze zgłoszenia dodatnich wyników badań w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych są przekazywane:
– przesyłką poleconą lub bezpośrednio za pokwitowaniem w kopertach opatrzonych wyraźnym adresem zwrotnym nadawcy i oznaczeniem „ZLB”, a w przypadku, gdy zgłoszenie jest przekazywane również instytutowi badawczemu i innym podmiotom, wraz ze zleceniem badania laboratoryjnego, lub
– za pomocą środków komunikacji elektronicznej w postaci zaszyfrowanej, jeżeli pozwalają na to techniczne możliwości nadawcy i odbiorcy
– w sposób zapewniający pełną ochronę przed ujawnieniem danych osobowych zawartych w zgłoszeniu.

10 maja 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 28 kwietnia 2014 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 570.

10 maja 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 28 kwietnia 2014 r. zmienia-jące rozporządzenie w sprawie środków spo-żywczych specjalnego przeznaczenia żywienio-wego, opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 570.

18 maja 2014 r. weszła w życie ustawa z 14 marca 2014 r. o zmianie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w DzU z 2014 r., poz. 496.
W celu zapewnienia możliwości weryfikacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych prowadzi, w formie elektronicznej, bazę danych osób mających uprawnienia z tytułów określonych w ustawie.
W bazie danych osób uprawnionych są przetwarzane następujące informacje dotyczące tych osób: imię lub imiona oraz nazwisko, adres miejsca zamieszkania, data urodzenia, numer PESEL, a w przypadku osób, którym nie nadano numeru PESEL – numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, informacja o rodzaju przyznanego świadczenia: rencie, rencie inwalidy wojennego, rencie osoby represjonowanej, dodatku kombatanckim, świadczeniu w wysokości dodatku kombatanckiego.
Do nieodpłatnego przekazywania informacji do bazy danych osób uprawnionych w powyższym zakresie są obowiązane następujące podmioty: Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, wojskowe biura emerytalne, Biuro Emerytalne Służby Więziennej, minister sprawiedliwości.
Szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych aktualizuje bazę danych osób uprawnionych i przekazuje nieodpłatnie informacje w niej zawarte Narodowemu Funduszowi Zdrowia w terminie 14 dni od dnia przekazania informacji do bazy danych osób uprawnionych przez wymienione podmioty.
Podczas aktualizowania bazy danych osób uprawnionych szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych usuwa z bazy danych informacje o danej osobie uprawnionej w razie jej zgonu lub wydania decyzji o pozbawieniu jej uprawnień określonych w ustawie.
Po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tracą ważność zaświadczenia i legitymacje potwierdzające prawo do korzystania z uprawnień określonych w ustawie, wydane przed 18 maja 2014 r., z wyjątkiem zaświadczeń i legitymacji wydanych przez:
– kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych,
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
– ministra pracy i polityki socjalnej w okresie od 24 stycznia 1991 r. do 1 sierpnia 1991 r.
Zgodnie z art. 47c ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.) Zasłużeni Honorowi Dawcy Krwi, Zasłużeni Dawcy Przeszczepu, inwalidzi wojenni i wojskowi oraz kombatanci mają prawo do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz z usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach.
Korzystanie poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie świadczeń opieki zdrowotnej w szpitalach i świadczeń specjalistycznych w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej oznacza, że świadczeniodawca udziela tych świadczeń poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących. Świadczeniodawca udziela świadczeń opieki zdrowotnej, o których mowa wyżej, w dniu zgłoszenia.
W przypadku gdy udzielenie świadczenia nie jest możliwe w dniu zgłoszenia, świadczeniodawca wyznacza inny termin poza kolejnością przyjęć wynikającą z prowadzonej przez niego listy oczekujących.
Świadczenie z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej nie może być udzielone w terminie późniejszym niż w ciągu 7 dni roboczych od dnia zgłoszenia.
W miejscach rejestracji pacjentów do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej, w miejscach udzielania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz w aptekach, odpowiednio świadczeniodawca albo kierownik apteki uwidacznia pisemną informację o powyższych uprawnieniach.

20 maja 2014 r. weszło w życie rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 28 kwietnia 2014 r. w sprawie organizacji i funkcjonowania centrów powiadamiania ratunkowego, opublikowane w DzU z 2014 r., poz. 574.
Rozporządzenie określa:
– organizację centrów powiadamiania ratunkowego oraz kryteria tworzenia ich oddziałów,
– sposób funkcjonowania centrów oraz realizacji przez nie zadań,
– ogólne procedury obsługi zgłoszeń alarmowych oraz sposób opracowywania i aktualizacji szczegółowych procedur,
– ogólne procedury obsługi zgłoszeń alarmowych w przypadku braku możliwości przekazania zgłoszenia alarmowego w ramach systemu powiadamiania ratunkowego oraz sposób opracowywania i aktualizacji szczegółowych procedur,
– maksymalną liczbę operatorów numerów alarmowych i sposób jej podziału na poszczególne centra.
Centra funkcjonują w trybie całodobowej obsługi zgłoszeń alarmowych.
Obsługa zgłoszeń alarmowych kierowanych do numerów obsługiwanych w ramach systemu powiadamiania ratunkowego odbywa się według następującej ogólnej procedury:
– odbiór zgłoszenia alarmowego od osoby zgłaszającej oraz zarejestrowanie w systemie teleinformatycznym,
– uzyskanie informacji o rodzaju i miejscu zdarzenia lub zagrożenia, liczbie osób poszkodowanych lub będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego oraz danych osoby zgłaszającej i innych istotnych okolicznościach zdarzenia lub zagrożenia, umożliwiających podjęcie czynności przez podmioty ratownicze,
– potwierdzenie osobie zgłaszającej przyjęcia zgłoszenia,
– przekazanie zgłoszenia za pośrednictwem systemu teleinformatycznego właściwemu dyspozytorowi lub dyspozytorom podmiotów ratowniczych, których numery są obsługiwane w ramach systemu powiadamiania ratunkowego,
– przekierowanie połączenia telefonicznego do dyspozytora medycznego w przypadku wymagającym zapewnienia pomocy osobie znajdującej się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego,
– poinformowanie osoby zgłaszającej o przekazaniu zgłoszenia,
– odbiór potwierdzenia przyjęcia zgłoszenia alarmowego przez właściwego dyspozytora,
– podjęcie niezbędnych czynności zmierzających do spowodowania przyjęcia zgłoszenia w przypadku braku potwierdzenia odbioru zgłoszenia alarmowego przez właściwego dyspozytora.

Archiwum