2 grudnia 2005

Z Mazowsza

Nowy endoskop w Otwocku
Otwocki Szpital Powiatowy stał się posiadaczem nowoczesnego endoskopu cyfrowego.
Oficjalne przekazanie aparatury nastąpiło 21 listopada br. Środki na zakup urządzenia w wysokości ok. 150 tys. zł zostały wygospodarowane przez Urząd Miasta Otwocka. Endoskop jest wyposażony w kamerę cyfrową. Umożliwia m.in. elektroniczną archiwizację badań.

Bieg imienia Terry’ego Foxa
18 września br. po raz dziewiąty odbył się na warszawskim Ursynowie dobroczynny bieg im. Terry’ego Foxa.
Pieniądze zebrane podczas imprezy zostaną przekazane Centrum Onkologii – Instytutowi im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie na badania nad nowotworami. Kanadyjczyk Terry Fox, chory na raka, po amputacji nogi postanowił przebiec Kanadę. Podczas biegu zbierał pieniądze na walkę z rakiem. Niestety, ze względu na postęp choroby, po przebiegnięciu ponad 5 tys. km musiał przerwać maraton. Wkrótce potem zmarł, lecz jego idea została podchwycona przez innych. W warszawskim biegu wzięło udział ok. 600 osób, a dystans 2 i pół, 5 lub 10 km można było przejść, przebiec lub przejechać na rowerze. Dodatkowymi atrakcjami imprezy były loteria fantowa oraz koncerty zespołu T. Love oraz Kasi Nowickiej. Bieg odbył się pod auspicjami Ambasady Kanadyjskiej, a jego organizatorami była Polsko-Kanadyjska Izba Handlowa oraz Centrum Onkologii.

Nowy oddział w Sochaczewie
Rada społeczna sochaczewskiego ZOZ-u zgodziła się na rozszerzenie działalności medycznej szpitala o Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej.
Do tej pory usługi tego rodzaju były wykonywane przez Oddział Chirurgii Ogólnej. Decyzja został zaakceptowana przez konsultantów wojewódzkich, gdyż nie pociąga za sobą większych wydatków.

Policja w gostynińskim szpitalu
Policja i prokuratura prowadzi śledztwo w związku z niewypłacaniem w terminie pensji ponad 400 pracownikom szpitala w Gostyninie-Kruku.

Pensje nie są wypłacane terminowo, gdyż komornik przejmuje większość pieniędzy z kont placówki. Zadłużenie szpitala w stosunku do pracowników wynosi ponad 5 mln zł. Doniesienie do prokuratury złożyły związki zawodowe działające w szpitalu. Sprawą zajmuje sie też Państwowa Inspekcja Pracy.

Umorzone długi
Burmistrz Płońska umorzył szpitalowi powiatowemu dług w wysokości 300 tys. zł.
Darowana kwota to zaległy podatek od nieruchomosci wraz z odsetkami. Uchwała Rady Miasta umożliwiająca oddłużenie szpitala została podjęta jednogłośnie.
Podobna decyzja zapadła w Sochaczewie. Tamtejszemu szpitalowi umorzono dług w wysokości ponad 150 tys. zł. Oddłużanie szpitali jest wynikiem realizacji ustawy o restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Seminarium uzależnień
3 października br. w Samodzielnym Wojewódzkim Zespole Publicznych Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej w Warszawie odbyło się międzynarodowe seminarium „Model systemu pomocy dla osób uzależnionych, źródła finansowania”.

Uczestnicy spotkania omawiali systemy pomocy funkcjonujące w Polsce, Szwecji, Rosji i na Węgrzech, źródła finansowania oraz oddziaływania leczniczo-rehabilitacyjne. Goście odwiedzili Mazowieckie Centrum Neuropsychiatrii i Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży w Zagórzu wraz z filią w Otwocku. Seminarium zostało zorganizowane z inicjatywy Departamentu Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

Telemedycyna w Ryni
26 i 27 września br. w Ryni odbyła się konferencja „Plan działań e-zdrowie – telemedycyna w Polsce”.
Konferencja ma związek z pracami Komisji Europejskiej w ramach programu „Plan działania e-zdrowie”, które mają na celu stworzenie ponadgranicznego systemu informacyjnego ułatwiającego dostęp do opieki zdrowotnej oraz podnoszącego jej jakość i efektywności. W konferencji wzięli udział goście ze Szwecji i Węgier. W czasie spotkania wymieniano się doświadczeniami z zakresu telemedycyny, przedstawiono możliwości teletransmisji zabiegów kardiochirurgicznych i medycyny ratunkowej. Uczestnicy konferencji zapoznali się z działaniem cyfrowego aparatu rentgenowskiego. Odwiedzili również Pracownię Hemodynamiczną i Zakład Diagnostyki Obrazowej w Szpitalu Bródnowskim w Warszawie.

Endoskopy dla Ostrołęki
Ostrołęcki szpital wzbogacił się o nowe urządzenia endoskopowe.
Gastroskop oraz dwa kolonoskopy wartości ok. 150 tys. zł zostały sfinansowane przez Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Kredyt dla Szpitala św. Anny
Województwo mazowieckie poręczy kredyt dla Wojewódzkiego Szpitala Chirurgii Urazowej św. Anny w Warszawie.
Kredyt w wysokości 8,5 mln zł jest jednym z elementów programu restrukturyzacyjnego, który będzie realizowany przez szpital do 2010 r. Pozyskane środki pomogą placówce zdrowotnej w uzyskaniu płynności finansowej. Całkowitą spłatę kredytu przewidziano na rok 2011.

Profilaktyka raka
W Szpitalu Wojewódzkim w Ciechanowie przeprowadzono program „Październik miesiącem profilaktyki nowotworów”.
Obejmował on porady z zakresu profilaktyki raka piersi i szyjki macicy oraz naukę samobadania piersi. W czasie akcji przeprowadzono bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne. Rozdawano też materiały edukacyjne.

Nowe oddziały w Dziekanowie
Sejmik Województwa Mazowieckiego podjął uchwałę zmieniającą statut Szpitala im. Dzieci Warszawy w Dziekanowie Leśnym.

Ma to związek z powołaniem nowych oddziałów i poradni m.in. Oddziału Pulmonologii, Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz Poradni Medycyny Paliatywnej. Zmiany pozwolą na rozszerzenie działalności szpitala w zakresie lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego. Ü