14 czerwca 2009

Z radomskiej delegatury

Powstanie nowa ginekologia
Budowa i wyposażenie pawilonu ginekologiczno-położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego zostały wpisane na listę projektów kluczowych RPO województwa mazowieckiego.

Budowę pawilonu zgłoszono do jednego z konkursów Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO). Zarząd Mazowsza podjął jednak decyzję
o wpisaniu jej na listę projektów kluczowych. Oznacza to, że projekt nie musi już startować w konkursie. Zwiększono także wysokość kwoty, o którą wnioskowano. Wartość inwestycji to 37,5 mln zł, z czego 32 mln (85 proc.) będzie pochodziło z RPO. Za pieniądze te pawilon zostanie wybudowany i częściowo wyposażony.
– Inwestycja została wpisana na listę projektów kluczowych dzięki wsparciu minister Ewy Kopacz. To jak budowa małego szpitala – mówi Anna Kwiecień, zastępca prezydenta, odpowiedzialna za służbę zdrowia w mieście.
Wykonawca wszedł na plac budowy
w styczniu. Rozpoczęto już pierwsze prace, ale jest jeszcze wiele do zrobienia. Pawilon będzie liczył 4 kondygnacje. Od strony ul. Kopernika będzie miał jednopiętrową przybudówkę. W niższej części obiektu znajdzie się izba przyjęć, na piętrze – łóżka operacyjne i porodówka, w wyższym budynku – m.in. neonatologia i ginekologia.
Prace mają się zakończyć w maju przyszłego roku. Kolejnych kilka miesięcy będzie trwało wyposażanie pawilonu. Pierwsze pacjentki zostaną przyjęte do nowego budynku na początku 2011 r.

Remont Zakładu Opieki Długoterminowej w RSzS
Oblegany oddział będzie powiększony o jedno piętro i zyska 10 łóżek – wszystkich ma być ponad 40.

Zakład zostanie dostosowany do norm unijnych. Zostaną wymienione wszystkie instalacje i tynki. Zmianie ulegnie rozkład pomieszczeń. Firma „Unibud”, która prowadzi remont, zakończyła już prace rozbiórkowe na pierwszym piętrze. Drugie jest zajęte przez pacjentów. Na remontowanej kondygnacji zdemontowano urządzenia i wyburzono ścianki działowe. Gdy pierwsze piętro będzie już gotowe, pacjentów czeka przeprowadzka, a robotnicy zaczną remont wyżej. Zakończenie inwestycji zaplanowano na listopad. Jej koszt to 2,8 mln zł.
Jak informuje dyrektor ds. technicznych Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Janusz Puton, remont obejmie także elewację budynku. Pacjenci i personel ucieszą się również z nowej windy, która zastąpi stary dźwig. – Teraz winda nie zjeżdża na najniższą kondygnację, do tunelu łączącego zakład z innymi budynkami, co utrudnia transport chorych. Nowa ułatwi wszystkim życie – mówi dyrektor.

Będzie siedem nowych karetek
Miasto chce kupić siedem karetek dla stacji pogotowia ratunkowego. Nie trzeba będzie wynajmować ambulansów od „Meditransu”, co pozwoli na oszczędności.

Taka liczba karetek, jak zapewnia wiceprezydent Anna Kwiecień, odpowiedzialna za służbę zdrowia w mieście, wystarczy, by zagwarantować bezpieczeństwo mieszkańców miasta i powiatu.
Pogotowie otrzymało blisko 2,5 mln z programu Ministerstwa Zdrowia. To 75 proc. kwoty potrzebnej na zakup ambulansów. Resztę będzie musiało wygospodarować w budżecie miasto. Teraz część karetek gmina wynajmuje od firmy „Meditrans”. – Korzystając z własnej bazy, zapłacimy tylko za paliwo i pensje dla kierowców. To pozwoli nam dużo zaoszczędzić – mówi Anna Kwiecień.
Nowe karetki z dobrym wyposażeniem nie będą wymagały kosztownych napraw. Te, które miasto wynajmuje od „Meditransu”, są już wyeksploatowane. Część kierowców karetek przejdzie prawdopodobnie z „Meditransu” do pogotowia.
Radomska stacja ma 3 własne karetki do świadczenia nocnej opieki medycznej i 4 ratunkowe, w tym z inkubatorem do przewozu noworodków.

Archiwum