28 lipca 2009

Z radomskiej delegatury

Kontrola w RSzS
Urzędnicy Najwyższej Izby Kontroli sprawdzali czystość i wyżywienie w Radomskim Szpitalu Specjalistycznym przy ul. Tochtermana.

Kontrolerzy NIK odwiedzili 12 szpitali w różnych regionach kraju. Przyjrzeli się lecznicom w Białymstoku, Suwałkach, Kaliszu, Warszawie, Poznaniu, Dąbrowie Górniczej, Chorzowie, Dębicy, Mielcu, Kielcach, Busku Zdroju i Radomiu.

Jeśli chodzi o wyżywienie, Radomski Szpital Specjalistyczny dostał ocenę zadowalającą. Inspektorzy wytknęli kilka nieprawidłowości, m.in. „niewłaściwe zbilansowanie wartości energetycznej posiłków”. Zawierały one za dużo tłuszczu, a za mało białka i węglowodanów. Inspektorzy pytali również pacjentów o opinie na temat posiłków: czy były ciepłe, smaczne, różnorodne. Zarzutów dotyczących wyżywienia nie mieli tylko pacjenci leczeni w Radomiu i Kaliszu. Tam zdecydowana większość ankietowanych chorych (85 proc.) nie wniosła żadnych zastrzeżeń co do jakości szpitalnego menu. Inspektorzy uznali, że we wszystkich szpitalach było w posiłkach za dużo soli, a za mało świeżych warzyw i owoców.

Kontrolerzy stwierdzili także, że w Radomiu są używane nieodpowiednie wózki transportowe – bez funkcji podgrzewania. W końcu urzędnicy z Najwyższej Izby Kontroli wystawili radomskiej lecznicy ocenę zadowalającą – zarówno za wyżywienie, jak i utrzymanie czystości. Co do kategorii: czystość, prym wiodą Kielce i Dąbrowa Górnicza – z oceną właściwą (najwyższą). Szpital w Radomiu otrzymał ocenę właściwą za usługi oferowane przez pralnie. Koszt tych usług to 2,95 zł za kilogram (najtaniej piorą w Dębicy – 1,96 zł).

Dyrektor Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Andrzej Pawluczyk przyjmuje ocenę kontrolerów NIK ze spokojem. – Szpital został oceniony pozytywnie. Wszędzie zdarzają się pewne niedociągnięcia, ale staramy się je w miarę możliwości eliminować. Zastosowaliśmy się do zaleceń Najwyższej Izby Kontroli.

Kardiochirurgia na Józefowie
Oddział Kardiochirurgii w Szpitalu na Józefowie działa już 5 lat.

Pierwszą operację pomostowania tętnic wieńcowych, czyli by-passów, wykonano na Oddziale Kardiochirurgii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego 27 kwietnia 2004 r.

Oddział ma wydzieloną salę operacyjną oraz 4 stanowiska w sali pooperacyjnej. Obie mieszczą się na I piętrze, w centralnym bloku operacyjnym. Na VII piętrze znajdują się 22 łóżka dla chorych i 6 w sali intensywnego nadzoru.

Uruchomienie kardiochirurgii na Józefowie rozwiązało dylematy wielu chorych z Radomia i okolic. Nie muszą szukać pomocy w innych ośrodkach, bo radomska kardiochirurgia przeprowadza operacje by-passów, leczenie wad zastawkowych serca, tętniaków aorty piersiowej, w tym rozwarstwiających, które stanowią bezpośrednie zagrożenie życia, a także operacje w zatorowości płucnej i przy urazach serca.

Od momentu uruchomienia kardiochirurgii w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym wykonano 980 operacji. Jeszcze w tym roku na oddziale będą operowane nadkomorowe zaburzenia rytmu serca, przede wszystkim migotanie przedsionków. Będzie to możliwe dzięki odpowiedniej aparaturze, którą oddział otrzymał w ramach programu ministerialnego „Polkard”. Pieniądze co roku są przyznawane wszystkim ośrodkom kardiochirurgicznym w kraju. O ich wysokości decyduje liczba wykonanych operacji.

Oddział współpracuje z kardiologią oraz pracowniami hemodynamiki radomskich szpitali, a od 2007 r. z Pracownią Hemodynamiki Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Starachowicach.

Rentgen dla lecznicy psychiatrycznej
Przyznano pieniądze Szpitalowi Psychiatrycznemu w Radomiu.

Placówka starała się o środki na zakup nowoczesnego rentgena. Koszt takiego urządzenia to 1,5 mln zł. Na jego zakup szpital otrzyma od Samorządu Województwa Mazowieckiego 1,3 mln zł.

Modernizacja Zakładu Opieki Długoterminowej w RSzS
Dofinansowanie do modernizacji Zakładu Opieki Długoterminowej dostanie także Radomski Szpital Specjalistyczny.

Samorząd Województwa Mazowieckiego podzielił unijne pieniądze dla szpitali z Mazowsza. Dofinansowanych będzie 28 projektów. Radomski Szpital Specjalistyczny na przebudowę Zakładu Opieki Długoterminowej otrzyma 4,6 mln zł. Wartość całego projektu oszacowano na przeszło 5,7 mln zł. W planach, poza wymianą instalacji i remontem pomieszczeń, jest termomodernizacja budynku i wymiana dźwigu. Po remoncie oddział zyska 10 dodatkowych łóżek. Łącznie ma ich być ponad 40.