15 listopada 2015

Powiem wprost – Być lekarzem to przywilej

Andrzej Sawoni
prezes ORL w Warszawie

Wręczenie prawa wykonywania zawodu młodym lekarzom i lekarzom dentystom to szczególny moment. Zamyka bezpieczny czas studiów i stażu podyplomowego, a otwiera wymagającą odpowiedzialności lekarską drogę. 7 listopada powitamy w naszym gronie koleżanki i kolegów, którzy zdali Lekarski Egzamin Państwowy i, wraz z otrzymaniem dokumentu potwierdzającego prawo wykonywania zawodu, zostają członkami izby lekarskiej.
Młodzi lekarze i lekarze dentyści wchodzący w życie zawodowe mają gruntowną wiedzę. Praktykę będą nabywali latami, czerpiąc z własnej pracy, a także z doświadczenia starszych kolegów. Wielokrotnie będą podejmowali trudne lekarskie decyzje. Doświadczą problemów naszego środowiska, ale też szczególnych chwil, które dają poczucie satysfakcji i radości z niesienia pomocy pacjentom.
Cieszy, że polskie uczelnie tak dobrze kształcą przyszłą kadrę lekarską, a Warszawski Uniwersytet Medyczny zajmuje w rankingach miejsca w ścisłej czołówce. Jest ośrodkiem myśli naukowej, w którym studenci polscy i zagraniczni uczą się od doświadczonej kadry akademickiej, a teorię łączą z praktyką kliniczną. Możemy być dumni, że mamy w Warszawie tak prężnie rozwijający się medyczny ośrodek uniwersytecki. Nowy szpital dziecięcy WUM jest tego doskonałym przykładem. Ten nowoczesny obiekt, uroczyście otwarty kilka tygodni temu, będzie nie tylko służył małym pacjentom. Stanie się miejscem dydaktyki i zdobywania praktycznych umiejętności oraz rozwoju naukowego w wielu specjalnościach lekarskich.
Prof. Marek Krawczyk, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, na uroczystości inauguracji roku akademickiego 2015/2016 powiedział studentom rozpoczynającym naukę, że studiowanie medycyny nie jest przymusem ani przykrym obowiązkiem. Jest przywilejem, który warto docenić. Medycyna wymaga determinacji i nieustannego szkolenia się, nie tylko podczas studiów, ale przez całe zawodowe życie.
Również wykonywanie zawodu lekarza nie powinno być przymusem ani przykrym obowiązkiem. Mamy przywilej bycia lekarzami. Dlatego szanujmy nasz zawód, dbajmy o jego wizerunek, także medialny. Problemy pacjentów z dostępem do usług zdrowotnych, limity świadczeń przekładają się na ocenę nas, lekarzy. Sposób organizacji ochrony zdrowia nie ułatwia nam pracy, a wielu młodych, wykształconych w Polsce medyków poszuka lepszych warunków do rozwoju zawodowego zagranicą. Troska o wchodzących w życie zawodowe lekarzy jest troską o kondycję całej naszej społeczności, a także o dzisiaj i jutro pacjentów. Wciąż mamy wiele do zrobienia i podejmujemy wyzwania na różnych płaszczyznach, w naszym samorządzie i w innych organizacjach zrzeszających lekarzy.
Jedną z nich, z długą historią i tradycją, jest Polskie Towarzystwo Lekarskie. Prof. Jerzemu Woy-Wojciechowskiemu, ustępującemu prezesowi PTL, składam podziękowania za wieloletnią pracę na rzecz naszej społeczności. Przejmującemu stery organizacji w nowej kadencji prof. Waldemarowi Kostewiczowi

Archiwum