9 października 2015

Powiem wprost – Dzielimy się doświadczeniami

Andrzej Sawoni
prezes ORL w Warszawie

Rozpoczęliśmy przygotowania do IX Kongresu Polonii Medycznej.
Odbędzie się w czerwcu 2016 r. w Warszawie. Nasza Izba, wspólnie z Federacją Polonijnych Organizacji Medycznych i Naczelną Izbą Lekarską, jest jego organizatorem i gospodarzem. Spotkanie lekarzy i lekarzy dentystów o polskich korzeniach, pracujących w różnych regionach świata, z koleżankami i kolegami w Polsce jest świętem naszego środowiska. Przyszłoroczny kongres, który będzie też II Światowym Zjazdem Lekarzy Polskich, to dla naszych gości okazja do prezentacji dorobku naukowego, do dzielenia się wiedzą i doświadczeniami z pracy w różnych systemach ochrony zdrowia. To także czas rozmów i koleżeńskich wspomnień, integracji. Polscy lekarze osiągają sukcesy, są dobrze wykształceni, znajdują swoje miejsce i uznanie w świecie. Jesteśmy grupą zawodową o szczególnej odpowiedzialności społecznej, w Polsce mamy mocny samorząd, łączy nas poczucie wspólnoty. Powinniśmy te wartości pielęgnować. Kongres będzie do tego świetną okazją.
Doceniajmy naszą samorządność. Jest wzorem dla innych. Historia i doświadczenie odrodzonego samorządu lekarskiego w Polsce dla koleżanek i kolegów z Ukrainy stanowi dobry drogowskaz zmian, których oczekują u siebie. Goszcząc ukraińskich lekarzy w Warszawie, uczymy ich funkcjonowania samorządu zawodowego. Ciekawi naszych doświadczeń są również Gruzini. We wrześniu 2015 r. spotkałem się z przedstawicielami Związku Polonii Medycznej w Gruzji im. św. Grygoła Peradze i Gruzińskiego Stowarzyszenia Lekarzy Specjalistów.
Na konferencji w Lagodekhi rozmawialiśmy o roli samorządu w demokracji, jego znaczeniu dla społeczeństwa obywatelskiego. To nie był pierwszy kontakt gruzińskich lekarzy z przedstawicielami OIL w Warszawie, ale dla naszych koleżanek i kolegów z krajów, w których nie ma tradycji samorządowych, takie spotkania są zawsze źródłem cennych informacji o izbach lekarskich w Polsce.
Obecność członków Izby na międzynarodowych spotkaniach z udziałem organizacji medycznych – polonijnych i zagranicznych – akcentuje zaangażowanie naszego samorządu w sprawy dotyczące środowiska lekarskiego. Właśnie przez dialog i kontakty na wielu płaszczyznach możemy budować wspólnotę medyków. Taki był też cel udziału koleżanek i kolegów z Izby w konferencji naukowej w Wilnie z okazji 25-lecia Polskiego Stowarzyszenia Medycznego na Litwie.
W programie nie zabrakło prezentacji przypominających cenny wkład polskich lekarzy w rozwój medycyny na Wileńszczyźnie.
Właśnie w Wilnie studia medyczne rozpoczął patron naszej Izby, prof. Jan Nielubowicz. W październiku 2015 r. obchodzimy 100. rocznicę Jego urodzin.
Pamiętając o dokonaniach Profesora – chirurga, pioniera polskiej transplanto-logii, nauczyciela akademickiego – nie zapominajmy, że jesteśmy częścią lekarskiej społeczności, z jej historią i teraźniejszością. Dzielmy się doświadczeniami, wspierajmy, współpracujmy.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum