4 lipca 2017

Komputerowa rewolucja w szpitalach regionu radomskiego

Z DELEGATURY RADOMSKIEJ

Już niebawem placówki służby zdrowia będą musiały prowadzić dokumentację medyczną wyłącznie w formie elektronicznej. Czy szpitale w regionie radomskim są do tego przygotowane? Rząd planował wdrożenie elektronicznej dokumentacji medycznej na styczeń 2018 r., ale – jak się okazało podczas przeprowadzonej kilka miesięcy temu kontroli stanu informatyzacji placówek służby zdrowia większość szpitali nie zdążyłaby wprowadzić nowoczesnych rozwiązań do końca roku. Dlatego postanowiono przesunąć termin na początek 2019 r. Od tego momentu mają być prowadzone w formie elektronicznej trzy dokumenty: karta informacyjna leczenia szpitalnego, karta odmowy przyjęcia do szpitala oraz pisemna informacja specjalisty dla lekarza kierującego. Rok później pojawią się obowiązkowe e-recepty, a od 1 stycznia 2021 r. – e-skierowania. Jak poradzą sobie z tymi wymogami placówki z regionu radomskiego? Problemów nie powinien mieć Radomski Szpital Specjalistyczny, który właśnie pozyskał na wprowadzenie e-usług blisko 9 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Koszt realizacji całego projektu to ponad 11 mln zł. – Wprowadzimy nowoczesne rozwiązania, które ułatwią i usprawnią pracę personelu, a jednocześnie poprawią komfort pacjentów – zapewnia Jerzy Zawodnik, wiceprezydent Radomia. Szpitalna platforma internetowa obejmie 15 e-usług. Planowane jest m.in. uruchomienie portalu informacyjnego dla pacjentów oraz systemu e-rejestracji i przypominania o terminie wizyt lekarskich. – Zostanie również wprowadzony program zarządzania kolejkami, który umożliwi skrócenie do minimum czasu oczekiwania przed gabinetem lekarskim – tłumaczy Jerzy Zawodnik. Także personel medyczny, głównie lekarze, za pomocą urządzeń mobilnych będzie mieć wgląd w historię choroby pacjenta. System umożliwi zdalne umawianie wizyt, zlecanie leków oraz badań bezpośrednio przy łóżku chorego. Wszystkie e-usługi powinny być realizowane w RSS przed końcem 2018 r.

Sięgają po unijne fundusze

Do podobnej inwestycji szykuje się druga radomska lecznica – Mazowiecki Szpital Specjalistyczny. Jednak dotychczas dopiero udało się wybrać partnerów do wspólnej realizacji ambitnego projektu informatyzacji placówki, który również ma być w znacznym stopniu sfinansowany z funduszy unijnych. Reszta pozostaje w sferze planów i zamierzeń. Po pieniądze z Unii Europejskiej śmiało sięgają także inne lecznice z regionu radomskiego. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Nowym Mieście nad Pilicą dostał, 2 mln zł na projekt „E-zdrowie”, czyli kompleksową komputeryzację szpitala i przychodni specjalistycznych. Inwestycja ma być realizowana wspólnie z trzema innymi placówkami działającymi na terenie powiatu przysuskiego: w Odrzywole, Klwowie i Potworowie. Dzięki niej skróci się czas oczekiwania pacjentów na podjęcie leczenia, natomiast lekarze otrzymają szybszy i łatwiejszy dostęp do pełnej informacji o stanie chorego i przebiegu jego terapii. W ramach projektu utworzone zostanie m.in. centralne archiwum wyników badań diagnostycznych, zdjęć rentgenowskich, zapisów EKG i innych danych z urządzeń szpitalnych. Wprowadzenie podobnego systemu planuje szefostwo SPZZOZ w Pionkach, który otrzymał blisko 2 mln zł na e-usługi. Pacjenci szpitala i należących do niego poradni będą mogli m.in. drogą elektroniczną zapisać się na wizytę u lekarza, otrzymać skierowanie na badania, a także odwołać lub zmienić termin konsultacji. Komunikację z pacjentami ułatwi system e-powiadomień, czyli informacji przesyłanych drogą e-mailową lub SMS-em.

Lekarz ze smartfonem

System elektronicznej dokumentacji medycznej oraz pakiet usług z zakresu e-zdrowia wdroży w 2018 r. także SPZZOZ w Lipsku, który pozyskał na ten cel ponad 2,6 mln zł. W ramach projektu zakupiona zostanie infrastruktura sieciowa i serwerowa oraz udostępnionych będzie osiem e-usług: e-szkolenia, e-diagnostyka, e-profilaktyka, e-rejestracja z powiadomieniami, e-wyniki, e-konsultacje, e-przychodnia oraz e-recepta. W przedsięwzięcie zaangażuje się jeszcze czterech partnerów – placówki medyczne w Chotczy, Rzeczniowie, Przyłęku i Ciepielowie. Realizacja kompleksowego projektu informatyzacji, mającego nie tylko poprawić jakość leczenia, ale również ograniczyć koszty działalności, jest jedną z największych w ostatnim okresie inwestycji SPZZOZ w Iłży. Wdrożenie systemu kosztowało 2,7 mln zł. Dziś lekarze za pomocą smartfonów lub tabletów mają stały dostęp do bazy leków, wyników badań oraz elektronicznej dokumentacji medycznej pacjentów, mogą też prowadzić zdalną konsultację, natomiast chorzy e-mailowo albo SMS-em otrzymują informację o terminie wizyty u specjalisty. Wprowadzenie e-usług planują również inne placówki w regionie, np. SPZZOZ w Kozienicach, gdzie jednak dopiero opracowywana jest specyfikacja techniczna projektu, którego koszty oszacowano na 6 mln zł. ■

Rafał Natorski