2 października 2017

Projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw

Projektodawca w ramach niniejszego projektu  proponuje zmiany w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221), ustawie z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych.

Projektowana regulacja zakłada publikowanie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na stronie podmiotowej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych wykazu podatników VAT czynnych, który będzie aktualizowany na bieżąco, tj. w każdy dzień roboczy, raz na dobę.

Wykaz będzie stanowił narzędzie dla podatników, którzy będą mieli możliwość weryfikacji informacji o swoich kontrahentach, a więc informacji przede wszystkim o aktualnym statusie rejestracji kontrahentów dla celów VAT.  Podanie do publicznej wiadomości informacji o podatnikach zawartych w wykazie ułatwi również nabywcom towarów i usług zachowanie należytej staranności i tym samym ograniczy ryzyko odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe dostawcy.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami od dnia 1 stycznia 2017 r. przy transakcjach, w których stronami są przedsiębiorcy, obowiązuje limit 15.000 zł dla płatności gotówkowych, a transakcje powyżej wskazanej kwoty muszą być dokonywane za pośrednictwem rachunku bankowego (art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej – Dz. U. z 2016 r. poz. 1829, ze zm.). Naruszenie tego obowiązku powoduje konsekwencje w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) i w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) polegające na tym, że podatnicy nie mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji określonej w art. 22 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej została dokonana bez pośrednictwa rachunku płatniczego.

Projektodawca pragnie również w związku ze zmieniającymi się przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz w ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych dodać przepis przejściowy, zgodnie z którym skutków polegających na braku możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztu w tej części, w jakiej płatność dotycząca transakcji z podatnikiem VAT czynnym została dokonana na rachunek inny niż zawarty w wykazie podatników VAT czynnych nie będzie się stosować do płatności dotyczących kosztów zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów przed dniem wejścia w życie projektowanej ustawy.

Planuje się, że zmieniona ustawa o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw wejdzie w życie w ciągu 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Taki okres vacatio legis został zastosowany z racji na konieczność zapewnienia odpowiedniego czasu na dokonanie zmian w obecnie funkcjonującej usłudze ,,sprawdzenie statusu podmiotu w VAT”

Proponowane zmiany nie wpływają bezpośrednio na wykonywanie zawodu lekarza i lekarza dentysty ani na bieżącą pracę izb lekarskich.

Sophie Kobus (Naczelna Izba Lekarska)

Ewentualne uwagi na temat projektu proszę kierować do kol. Aleksandra Kotlickiego – przewodniczącego Komisji Legislacyjnej (na adres r.kalinowska@oilwaw.org.pl), do 11 października br.

Archiwum

Wszystkie kategorie