5 października 2017

Szpital w Ciechanowie – zobowiązania i inwestycje

Wędrówki po regionie

Specjalistyczny Szpital Wojewódzki w Ciechanowie jest jedną z najbardziej zadłużonych placówek medycznych w Polsce. Został pod tym względem sklasyfikowany na 15. miejscu opublikowanego niedawno rankingu. Mimo potężnych problemów finansowych lecznica nie rezygnuje z planów inwestycyjnych, kładzie także nacisk na nowoczesną diagnostykę i terapię.

Łączna kwota jej zobowiązań przekracza 72 mln zł, z czego 20 mln zł sięgają tak zwane zobowiązania wymagalne, których termin płatności dawno minął.

Nic dziwnego, że szpital wciąż potrzebuje finansowego wsparcia. Wiosną zarząd województwa mazowieckiego wyraził zgodę na zaciągnięcie przez placówkę kredytu długoterminowego (na 10 lat) wysokości 20 mln zł. Urząd Marszałkowski wyjaśnił, że pieniądze są przeznaczone na uregulowanie długów wobec dostawców towarów i usług, m.in. objętych postępowaniami sądowymi, oraz „na dokończenie procesu restrukturyzacji zobowiązań”. Niespełna rok wcześniej szpital też musiał posiłkować się kredytem, w wysokości 6,2 mln zł.

Niepokój w związkach

Sytuacja placówki niepokoi działające na jej terenie związki zawodowe, które pod koniec czerwca opublikowały list otwarty, ostro krytykując działania kierownictwa lecznicy w ostatnich latach. Jego autorzy twierdzą m.in., że „ogromne wynagrodzenia kontraktowe, sięgające nawet kilkuset tysięcy złotych, poza skutkami finansowymi doprowadziły do demotywacji i skłócenia załogi”.

Dyrekcja nie chce komentować oskarżeń. W informacji otrzymanej od rzeczniczki prasowej Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie czytamy, że lecznica oferuje pacjentom nowoczesną diagnostykę
i terapię. „Wykonujemy wysokospecjalistyczne usługi medyczne w 20 oddziałach szpitalnych i 40 poradniach specjalistycznych (aktualnie, z powodu braku lekarzy specjalistów, zawieszona jest działalność poradni neurologicznej i pulmonologicznej dla dzieci oraz chirurgii naczyniowej i chirurgii onkologicznej)” – pisze Agnieszka Woźniak. Placówka dysponuje też siecią nowoczesnych zakładów diagnostycznych.

Lekarze poszukiwani

Szpital w Ciechanowie zatrudnia 145 wysoko wykwalifikowanych lekarzy oraz 540 pielęgniarek i położnych. Współpracuje też w zakresie kształcenia praktycznego z Instytutem Ochrony Zdrowia Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Ciechanowie. Oddziały posiadają akredytację do prowadzenia szkolenia specjalizacyjnego dla lekarzy.

Problem w tym, że brakuje zainteresowanych jego podjęciem. Lecznica czeka na młodych lekarzy pragnących rozpocząć specjalizację w ramach etatu lub rezydentury, szczególnie z medycyny rodzinnej, chorób zakaźnych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, psychiatrii, anestezjologii i intensywnej terapii, neonatologii oraz neurologii. Szpital chętnie zatrudni także specjalistę chorób płuc, chorób zakaźnych, chirurgii dziecięcej i medycyny ratunkowej oraz lekarzy na dyżury w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym i Zakładzie Pomocy Doraźnej.

Unia pomoże?

Mimo kłopotów finansowych szpital w Ciechanowie nie rezygnuje z inwestycji. Jednym z najambitniejszych przedsięwzięć w ostatnich latach była modernizacja SOR. Na rozbudowę oddziału i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt wydano blisko 10 mln zł.

Na początku 2017 r. placówka została partnerem Planu Inwestycyjnego Regionalnych Inwestycji Terytorialnych subregionu ciechanowskiego. Dzięki temu może starać się o fundusze unijne, m.in. na zakup aparatury i sprzętu medycznego do świadczenia usług zdrowotnych w zakresie kardiologii (tomografu komputerowego z opcją kardiologiczną, aparatu USG, zestawu 14 kardiomonitorów z 2 monitorami centralnymi) i onkologii (wyposażenia do pracowni cytostatyków), a także urządzenia do rezonansu magnetycznego, angiografu i mammografu cyfrowego. 

Rafał Natorski