16 listopada 2017

Zmiana ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta

W przedmiotowym projekcie ustawy proponuje się zmiany w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

Celem projektowanej ustawy jest zmiana w zakresie przepisów dotyczących obowiązku zachowania w tajemnicy przez osoby wykonujące zawód medyczny informacji związanych z pacjentem po jego śmierci.

W projekcie ustawy proponuje się, aby ujawnienie informacji związanych z pacjentem po jego śmierci było możliwe po uzyskaniu zgody sądu w tym zakresie. Ww. zgoda byłaby wydawana na wniosek osoby bliskiej pacjenta, w postępowaniu nieprocesowym. Ponadto przedmiotowy projekt ustawy likwiduje możliwość blokady dostępu do informacji o pacjencie po jego śmierci na podstawie sprzeciwu innej osoby bliskiej oraz rozszerza katalog osób bliskich, dołączając do tego grona rodzeństwo (rodzeństwo to drugi stopień pokrewieństwa ale linia boczna). W ocenie projektodawcy propozycje zawarte w projekcie ustawy będą miały pozytywny wpływ na funkcjonowanie podmiotów leczniczych oraz wykonywanie działalności leczniczej, jak i na znaczące uproszczenie procedur związanych z ich dostępem (osoby wykonujące zawód medyczny nie będą zmuszone do samodzielnego ustalania uprawnień konkretnych osób np. poprzez badanie stopnia pokrewieństwa).

Przedmiotowy projekt stanowi próbę naprawy przepisów dot. tajemnicy lekarskiej regulowanych w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz w ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Powyższe regulacje były szeroko krytykowane przez całe środowisko lekarskie, które podejmowało próbę zaskarżenia powyższych przepisów do Trybunału Konstytucyjnego (Uchwała Nr 17/16/VII Naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 2 września 2016 r.).

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Wszystkie kategorie