22 lutego 2018

Projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie

Dotyczy: projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie

Zgodnie z uzasadnieniem do projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, został on opracowany na podstawie zgłaszanych od wielu lat postulatów organizacji pozarządowych działających na rzecz praw kobiet. W związku z nieskierowaniem obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie do prac w komisji podczas głosowania 11 stycznia 2018 r. projekt składany jest ponownie jako poselski. Obywatelski projekt był opiniowany przez Naczelną Radę Lekarską (Stanowisko NRL z dnia 15 grudnia 2018 r nr 24/17/VII).

Jak wskazano w projekcie ustawa reguluje sprawy związane z prawem do informacji, edukacji, poradnictwa i środków umożliwiających podejmowanie decyzji w zakresie świadomego rodzicielstwa, mając na uwadze prawa reprodukcyjne i seksualne rozumiane jako prawa człowieka. Projekt zawiera słowniczek pojęć definiujący pojęcia, takie jak: prawa reprodukcyjne, środki zapobiegania ciąży, świadome rodzicielstwo, przerywanie ciąży, badania prenatalne, opieka zdrowotna nad kobietą w ciąży, świadczeniodawca.

Proponowane rozwiązania dotyczą przede wszystkim kwestii: dostępu do metod i środków zapobiegania ciąży, przerywania ciąży, obowiązków organów administracji rządowej i samorządu terytorialnego w zakresie zapewnienia realizacji praw reprodukcyjnych i opieki zdrowotnej nad kobietą w ciąży, programu nauczania szkolnego – wiedza o seksualności człowieka.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Projekt dotyczy zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty.

Ewentualne uwagi na temat projektu proszę kierować do kol. Aleksandra Kotlickiego – przewodniczącego Komisji Legislacyjnej (na adres r.kalinowska@oilwaw.org.pl).

Archiwum

Wszystkie kategorie