27 lutego 2018

Ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty

Dotyczy: projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty.

W projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z wprowadzeniem e-recepty proponuje się zmianę ośmiu ustaw tj.: ustawy o zawodzie felczera, w ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, ustawy Prawo Farmaceutyczne, ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Projekt ustawy wprowadza między innymi:

• modyfikacje przepisów dotyczących wystawiania zapotrzebowań na produkty lecznicze, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyroby medyczne przez podmioty wykonujące działalność leczniczą,
  • regulacje dotyczące wystawiania, realizacji i kontroli recept oraz sprawozdawczości aptek przekazywanej do NFZ,
  • umożliwienie wystawiania recepty bez osobistego kontaktu osoby wystawiającej receptę z pacjentem,
  • zmiany dotyczące sposobu podpisywania elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM).

Jak wskazano w OSR do przedmiotowego projektu ustawy projektowane zmiany będą miały wpływ na podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą. Wpływ ten może przejawiać się np. w zmianie sposobu realizacji wystawiania recept (a zatem proponowane modyfikacje będą miały wpływ na lekarzy wykonujących zawód u świadczeniobiorcy, jak i w ramach wykonywanych praktyk, jak również na pielęgniarki i położne jako osoby uprawnione do wystawiania recept) – konieczność zapoznania się z nowym stanem prawnym i postępowania zgodnie z nowymi przepisami.

Planuje się, że ustawa wejdzie w życie w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Ewentualne uwagi na temat projektu proszę kierować do kol. Aleksandra Kotlickiego – przewodniczącego Komisji Legislacyjnej (na adres r.kalinowska@oilwaw.org.pl).

Wszystkie kategorie