7 marca 2018

Nowe przepisy prawne

Prawo

30 grudnia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2485.

Załącznik nr 1 do rozporządzenia zawiera wykaz świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 18. roku życia, udzielanych w dentobusie, oraz warunki ich realizacji. Natomiast załącznik nr 2 określa wykaz profilaktycznych świadczeń stomatologicznych dla dzieci i młodzieży do ukończenia 19. roku życia, udzielanych w dentobusie, oraz warunki ich realizacji.

30 grudnia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kryteriów wyboru ofert w postępowaniu w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2484.

Zmiana dotyczy przedmiotu postępowania w sprawie zawarcia umowy o realizację świadczeń ogólnostomatologicznych dla dzieci i młodzieży udzielanych w dentobusie.

30 grudnia 2017 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 22 grudnia 2017 r. w sprawie wzoru programu polityki zdrowotnej, wzoru raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej oraz sposobu sporządzenia projektu programu polityki zdrowotnej i raportu końcowego z realizacji programu polityki zdrowotnej, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2476.

1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 22 grudnia 2017 r. w sprawie wykazu chorób i schorzeń pozostających w związku z zatrudnieniem w Służbie Celno-Skarbowej, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2473.

1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 8 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2397.

Zmiany dotyczą badania lekarskiego stomatologicznego i kontrolnego po urazie zęba, leczenia endodontycznego zęba z nieuformowanym korzeniem oraz rentgenodiagnostyki.

1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 15 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie standardów jakości dla medycznych laboratoriów diagnostycznych i mikrobiologicznych, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2394.

1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 15 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2423.

Zmiany zostały wprowadzone w załączniku nr 1 do rozporządzenia zawierającego wykaz świadczeń gwarantowanych oraz warunki ich realizacji w przypadku porad specjalistycznych. Dodano następujące świadczenia gwarantowane:

1) porada specjalistyczna – choroby wewnętrzne,

2) porada specjalistyczna – pediatria,

3) porada specjalistyczna – anestezjologia.

W zakresie świadczeń gwarantowanych wymienionych w pkt. 1 i 2 wprowadzona została kontrola, w tym diagnostyka, po hospitalizacji na oddziale o profilu choroby wewnętrzne/pediatria, będącym komórką organizacyjną podmiotu realizującego poradę. Natomiast w zakresie świadczenia wymienionego w pkt. 3 wskazano wykonywanie konsultacji w zakresie kwalifikacji do przeprowadzenia znieczulenia do zabiegu operacyjnego, diagnostycznego lub leczniczego.

Zmianie uległ również załącznik nr 4 do rozporządzenia zawierający wykaz świadczeń gwarantowanych w przypadku chemioterapii oraz warunki ich realizacji.

1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 15 grudnia 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2404.

Zmiana dotyczy świadczenia gwarantowanego udzielanego z wykorzystaniem immunoglobuliny anty-RhD dystrybuowanej przez regionalne centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

1 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra rozwoju i finansów z 20 grudnia 2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kas rejestrujących, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2454.

1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w DzU z 2017 r., poz. 2439.

1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, opublikowana w DzU z 2017 r., poz. 2434.

Na finansowanie ochrony zdrowia przeznacza się corocznie środki finansowe w wysokości nie niższej niż 6 proc. produktu krajowego brutto, z zastrzeżeniem, że ich wysokość w latach 2018–2024 nie może być niższa niż: 4,67 proc. produktu krajowego brutto w 2018 r., 4,86 proc. w 2019, 5,03 proc. w 2020, 5,22 proc. w 2021, 5,41 proc. w 2022, 5,60 proc. w 2023, 5,80 proc. w 2024 r.

Środki finansowe obejmują:

– wydatki budżetowe w części budżetu państwa, której dysponentem jest minister zdrowia,

– wydatki budżetowe w dziale „ochrona zdrowia” w innych częściach budżetu państwa oraz wydatki budżetowe w innych działach budżetu państwa przeznaczone na finansowanie składki na ubezpieczenie zdrowotne,

– koszty NFZ ujęte w jego planie finansowym, z wyłączeniem środków z budżetu państwa,

– koszty związane z realizacją staży podyplomowych lekarzy i lekarzy dentystów oraz specjalizacji lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarek i położnych.

Minister zdrowia określa corocznie, w drodze rozporządzenia, rodzaje świadczeń gwarantowanych, uwzględniając zasady i sposób wydatkowania środków publicznych oraz konieczność zapewnienia dostępności tych świadczeń, biorąc pod uwagę listy oczekujących na udzielenie świadczenia, a także rodzaj tych świadczeń, z uwzględnieniem obowiązku zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom w ciąży, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku oraz mapy.

11 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 18 grudnia 2017 r. w sprawie standardów organizacyjnych opieki zdrowotnej w dziedzinie patomorfologii, opublikowane w DzU z 2017 r., poz. 2435.

1 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, opublikowana w DzU z 2017 r., poz. 2203.

Ustawa wprowadziła zmiany w ustawie – Karta Nauczyciela w zakresie zasad udzielania urlopu dla poratowania zdrowia.

6 stycznia 2018 r. weszła w życie ustawa z 24 listopada 2017 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw, opublikowana w DzU z 2017 r., poz. 2422.

Nowelizacja ustawy o odpadach rozszerzyła obowiązek rejestracji podmiotów wytwarzających odpady o lekarzy i lekarzy dentystów prowadzących indywidualne praktyki lekarskie.

Marszałek województwa dokonuje wpisu do rejestru na wniosek wytwórców odpadów obowiązanych do prowadzenia ewidencji odpadów, z wyłączeniem posiadaczy odpadów, którzy uzyskali pozwolenie zintegrowane lub pozwolenie na wytwarzanie odpadów, którzy podlegają wpisowi do rejestru z urzędu.

Podmioty objęte obowiązkiem złożenia wniosku o wpis do rejestru są obowiązane do złożenia tego wniosku w terminie 6 miesięcy od dnia utworzenia rejestru.

Zgodnie z komunikatem ministra środowiska z 24 stycznia 2018 r. opublikowanym w MP z 2018 r., poz. 118, datą utworzenia rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami, prowadzonego przez marszałka województwa jest 24 stycznia 2018 r.

Rejestr tworzy się łącznie z bazą danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO).

Wniosek o wpis do rejestru składa się przez wypełnienie formularza rejestrowego zamieszczonego na stronie internetowej rejestru umożliwiającej dostęp do indywidualnego konta w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami oraz w formie pisemnej.

Formę pisemną wniosku o wpis do rejestru stanowi wydruk wypełnionego formularza opatrzony podpisem wnioskodawcy albo wypełniony formularz w postaci elektronicznej opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.

Do wniosku o wpis do rejestru, składanego w formie pisemnej, dołącza się oświadczenie o spełnieniu wymagań niezbędnych do wpisu do rejestru lub oświadczenie o braku okoliczności skutkujących wykreśleniem z rejestru oraz oświadczenie potwierdzające, że dane zawarte w tych wnioskach są zgodne ze stanem faktycznym.

W przypadku podmiotów wpisywanych do rejestru na ich wniosek, rejestr zawiera następujące informacje:

– imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres zamieszkania albo siedziby,

– numer identyfikacji podatkowej (NIP),

– numer REGON, o ile został nadany,

oraz w odniesieniu do wytwórcy odpadów – informację o wytwarzaniu odpadów.

Marszałek województwa, dokonując wpisu do rejestru, nadaje podmiotowi indywidualny numer rejestrowy oraz tworzy indywidualne konto w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, w której gromadzi się m.in. informacje o rodzajach i ilości wytwarzanych odpadów oraz ich wytwórcach.

Posiadacz (wytwórca) odpadów jest obowiązany do prowadzenia na bieżąco ich ilościowej i jakościowej ewidencji, zgodnie z katalogiem odpadów.

Ewidencję odpadów prowadzi się z zastosowaniem karty przekazania odpadów i karty ewidencji odpadów.

Uproszczoną ewidencję odpadów z zastosowaniem jedynie karty przekazania odpadów prowadzą podmioty, które:

wytwarzają odpady niebezpieczne w ilości do 100 kg rocznie,

wytwarzają odpady inne niż niebezpieczne, niebędące odpadami komunalnymi, w ilości do 5 t rocznie.

Dokumenty ewidencji odpadów zawierają następujące informacje: imię i nazwisko lub nazwę posiadacza odpadów oraz adres zamieszkania lub siedziby, masę, kod i nazwę rodzajów odpadów, a także miejsce przeznaczenia odpadów w przypadku wytwórcy odpadów oraz masę, kod i nazwę rodzajów odpadów.

Od 1 stycznia 2020 r.

Karta przekazania odpadów zawiera dodatkowo następujące informacje:

datę i godzinę rozpoczęcia transportu odpadów do następnego ich posiadacza,

datę i godzinę przejęcia odpadów przez następnego ich posiadacza.

Kartę przekazania odpadów sporządza posiadacz, który przekazuje je do następnego posiadacza albo do prowadzonych przez siebie miejsc zbierania odpadów lub miejsc przetwarzania odpadów, przed rozpoczęciem ich transportu.

Wytwórca obowiązany do prowadzenia ewidencji odpadów sporządza roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu nimi.

Roczne sprawozdanie zawiera w szczególności:

– dane identyfikujące podmiot:

  1. a) numer rejestrowy,
  2. b) imię i nazwisko lub nazwę podmiotu oraz adres zamieszkania lub siedziby,
  3. c) numer identyfikacji podatkowej (NIP), o ile został nadany,
  4. d) numer REGON, o ile został nadany,

– informacje o masie i rodzajach odpadów.

Podmioty zobowiązane do sporządzenia sprawozdań o wytwarzanych odpadach składają dokumenty w terminie do 15 marca za poprzedni rok kalendarzowy marszałkowi województwa właściwemu ze względu na miejsce wytwarzania odpadów.

Sprawozdania za rok 2017 i 2018 wprowadza się do bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami przez wypełnienie elektronicznego formularza zamieszczonego na stronie internetowej za pośrednictwem indywidualnego konta wytwórcy odpadów.

15 stycznia 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 122, obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 24 listopada 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o produktach biobójczych.

18 stycznia 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 151, obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

19 stycznia 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 168, obwieszczenie marszałka
Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 24 listopada 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o izbach lekarskich.

19 stycznia 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 164, obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 24 listopada 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pomocy publicznej i restrukturyzacji publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

19 stycznia 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 160, obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 8 grudnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o działalności leczniczej.

23 stycznia 2018 r. zostało opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 188, obwieszczenie ministra zdrowia z 29 grudnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych.

24 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra zdrowia z 19 stycznia 2018 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 190.

24 stycznia 2018 r. został opublikowany w Monitorze Polskim z 2018 r., poz. 118, komunikat ministra środowiska z 24 stycznia 2018 r. w sprawie daty utworzenia rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach
i gospodarujących odpadami.

Datą utworzenia rejestru podmiotów wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach i gospodarujących odpadami prowadzonego przez marszałka województwa jest 24 stycznia 2018 r.

27 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 23 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań okresowych i kontrolnych policjantów, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 213.

Rodzaj, zakres i częstotliwość badań okresowych policjantów służby kryminalnej, śledczej, spraw wewnętrznych, prewencyjnej oraz policji sądowej jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

27 stycznia 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 23 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu i warunków ustalania zdolności fizycznej i psychicznej policjantów do służby na określonych stanowiskach lub w określonych komórkach organizacyjnych jednostek Policji, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 219.

2 lutego 2018 r. weszło w życie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 4 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykonywania zadań przez Państwową Inspekcję Sanitarną Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na terenie obiektów Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz w stosunku do funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu i Centralnego Biura Antykorupcyjnego, opublikowane w DzU z 2018 r., poz. 148.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum