27 czerwca 2018

Rodzice na oddziałach pediatrycznych

O tym się mówi

Opieka rodziców, obecność osób bliskich przy szpitalnym łóżku dziecka przyspiesza proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa małego pacjenta. Prawda, którą wszyscy znają, choć zdarza się, że niektórzy jeszcze ją negują. Zgodnie z obowiązującą ustawą o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta, menedżerowie placówek mogą pobierać opłaty za pobyt rodzica. W kraju różnie jest ta możliwość realizowana. Różnice dotyczą zakresu pobierania bądź niepobierania opłat, ich wysokości i sposobu naliczania. Ustawa mówi, że kierownik szpitala może odstąpić od pobierania opłat. Rodzi to nieporozumienia i wątpliwości rodziców.

Dodatkowa opieka pielęgnacyjna jest szczególnie ważna, gdy pacjentem jest dziecko – mówi minister Łukasz Szumowski. – Ma ono prawo do tego, aby w szpitalu cały czas byli przy nim rodzice lub opiekunowie. W związku z tym należy stwarzać rodzicom możliwie dogodne warunki i zachęcać ich do pobytu przy dziecku.

Minister powiedział, że w resorcie podjęto już prace nad projektem zmiany ustawy, w celu sprecyzowania kwestii finansowych: szpital nie będzie pobierał opłat z tytułu pobytu rodzica przy dziecku, z wyjątkiem opłaty rekompensującej koszt korzystania ze szpitalnego łóżka albo wyżywienia. <

mkr

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum