27 czerwca 2018

Przychodzisz jak noc majowa…

SMS z KRAKOWA

Niewątpliwie życie samorządowe ostatnich tygodni zdominowały wybory. Niemniej jednak, mimo upływu czasu, warto poświęcić nieco uwagi uroczystości z okazji ogłoszenia werdyktu jury VII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. prof. Andrzeja Szczeklika „Przychodzi wena do lekarza”.

Oprawa imprezy była szczególna – scena jednego z najpiękniejszych polskich teatrów, czyli Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie, z odsłoniętą kurtyną Siemiradzkiego. Prowadzenie gali przez Annę Dymną (w imieniu Fundacji „Mimo Wszystko”) i Piotra Gajewskiego (z „Medycyny Praktycznej”) – perfekcyjne. Klimat poetyckiej uczty stworzony za sprawą czytających nagrodzone wiersze artystów polskiej sceny, m.in. Jerzego Treli, Anny Polony, Ewy Kaim, Radosława Krzyżowskiego, w uzupełnieniu koncert Orkiestry Kameralnej Wielkopolskiej Izby Lekarskiej, występującej na estradach całej Polski, oraz finałowy recital piosenkarski Andrzeja Sikorowskiego – wszystko to uczyniło z uroczystości prawdziwe wydarzenie artystyczne.

Jury tegorocznej „Weny” w składzie: Maria Szczeklik, Ewa Lipska, Bronisław Maj, Anna Dymna i Waldemar Hładki (prezes Unii Polskich Pisarzy Lekarzy), nagrodziło laureatów w trzech kategoriach:

prozy – tu I miejsce przypadło Małgorzacie Nowaczyk, profesor pediatrii i medycyny molekularnej z Kanady,

poezji – zwyciężył Bogdan Stangrodzki, psychiatra ze Stalowej Woli,

felietonu (nowej kategorii konkursowej, wprowadzonej z inicjatywy Jarosława Waneckiego, który też część gali poprowadził oraz w imieniu Komisji Kultury NRL sponsorował) – tu pierwsze miejsce zdobyła Joanna Sokołowska z Płocka.

Czy ten akurat gatunek dziennikarstwa uprawiany przez środowisko lekarskie, a nie np. esej, wywiad czy reportaż, się ostanie – zdecydują organizatorzy VIII „Weny”. W czasopiśmiennictwie lekarskim dominuje komentarz publicystyczny.

Gośćmi tegorocznej „Weny” byli m.in.: Romuald Krajewski, Jacek Kozakiewicz, Ryszard Golański oraz liczni przedstawiciele krakowskiej profesury. Natomiast gospodarze, w osobach prof. Andrzeja Matyi (jeszcze jako kandydata na stanowisko prezesa NRL) i Roberta Stępnia (prezesa ORL), wyróżnili honorowymi odznaczeniami krakowskiej izby „Nobilis et laudabilis” („Szlachetny i godny pochwały”) Marka Jodłowskiego i Leszka Dudzińskiego.

Szczególne słowa uznania trzeba skierować pod adresem wydawców okolicznościowego tomiku, w którym pomieszczono dorobek poetycki konkursu.

Niniejszy SMS odbiega od normatywnego kształtu, ale z poezją nie sposób konkurować. Natomiast odpowiedź na pytanie, czyjego autorstwa jest wiersz wykorzystany w tytule, pozostawiam Czytelnikom. <

Stefan Ciepły