3 września 2018

Goniec Medyczny

RODO, czyli pacjent jako numer

Zadzwonił do mnie starszy pan, który przebywał na jednym z oddziałów poznańskiego szpitala, i powiedział, że w związku z RODO dyrektor wprowadził system numeracji pacjentów. Stwierdził, że już raz w życiu był numerem i drugi raz wolałby nie być – mówi Maciej Kawecki, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi, koordynator reformy ochrony danych osobowych w Ministerstwie Cyfryzacji.

O szczepieniach w Polsce zadecydują: muzyk, filolog, technik informatyk i…

Parlamentarny Zespół ds. Bezpieczeństwa Programu Szczepień Ochronnych Dzieci i Dorosłych tworzą niezwykłe osoby. W 2017 r. dołączył do niego poseł partii Kukiz ’15 – Stefan Romecki, absolwent Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Koszalińskiej Wytwórni Części Samochodowych. Do czasu przejścia na emeryturę pracował jako… spawacz. W sumie rzeczywiście szczepienia dzieci mają coś ze spawania układu immunologicznego.

Zestresowany łapówkarz

Jan S., chirurg skazany za łapówkarstwo, już od dwóch lat unika odbycia kary więzienia. Obrońcy 73-latka wnieśli o jego ułaskawienie. Wniosek uzasadniono m.in. tym, że pójście do więzienia będzie dla niego… stresem.

Czy wrócą ze staży w USA?

Chcielibyśmy sfinansować stu lekarzom i badaczom staż w topowych jednostkach USA, m.in. w Narodowym Instytucie Zdrowia. Takie 3- i 6-miesięczne staże zaowocowałyby znajomościami, kontaktami i wiedzą, którą ci lekarze będą mogli wykorzystać w swoich ośrodkach w Polsce. Realizacja projektu ruszyłaby z początkiem przyszłego roku – zapowiedział minister zdrowia.

Ponad 30 tys. ofiar cukrzycy rocznie

Każdego roku z powodu cukrzycy i jej powikłań umiera w Polsce ponad 30 tys. osób. Dlatego specjaliści podkreślają, że potrzebna jest długofalowa strategia walki z tą chorobą.

NSA: – Nie wolno kłamać

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargę kasacyjną spółki, która poskarżyła się na małopolski sanepid. Instytucja ukarała firmę za reklamowanie dietetycznego środka spożywczego specjalnego przeznaczenia medycznego jako posiadającego właściwości lecznicze.

„Czarna lista” pacjentów

Blisko 40 proc. wizyt nie dochodzi do skutku bez odwołania przez pacjenta. Lekarze stworzyli „czarną listę” takich osób (niesolidnypacjent.pl). Chodzi jednak o ostrzeganie nie tylko przed niesolidnym pacjentem, ale też przed konkurencją, która się pod pacjenta podszywa. Coraz częściej zdarza się bowiem, że ktoś z konkurencyjnego gabinetu dzwoni do innego kolegi, podaje się za chorego i umawia na wizytę.

Eutanazja w Belgii

Chłopcy w wieku 9 i 11 lat zostali poddani eutanazji w Belgii. Obaj byli nieuleczalnie chorzy. Młodszy miał nowotwór złośliwy mózgu, a starszy cierpiał na mukowiscydozę.

Śmierć podczas badań klinicznych

11 dzieci zmarło w Holandii w trakcie badań klinicznych, ponieważ ich matkom podawano w ciąży sildenafil, składnik aktywny viagry, popularnego leku na potencję. Badania przerwano, gdy okazało się, że stosowanie leku może uszkadzać płuca płodu.

Wielki sukces lekarzy z Zabrza

Kardiochirurdzy ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu jako pierwsi w Polsce wszczepili w pełni sztuczne serce. 66-letniemu choremu z jego własnego serca zostały w klatce piersiowej tylko fragmenty przedsionków.

Choroba przenoszona przez szczury

Przedstawiciele Centers for Disease Control and Prevention – federalnej agencji wchodzącej w skład Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA, ogłosili alarm z powodu nowej choroby roznoszonej w kontynentalnej części USA głównie przez szczury. Od stycznia 2011 r. do dzisiaj na szczurzą chorobę, wywołaną przez nicień płucny Angiostrongylus cantonensis, który atakuje mózg i płuca, zachorowało 12 osób.

Pacjenci nie słuchają lekarzy

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że blisko połowa pacjentów nie realizuje zaleceń lekarzy. Można więc nazwać to zjawisko „cichą epidemią”. WHO oszacowała, że niestosowanie się do wskazówek lekarzy jest przyczyną 21–36 proc. niepożądanych działań leków, którym można było zapobiec, w tym narastania oporności bakterii na antybiotyki, nieskuteczności leczenia oraz przedłużania hospitalizacji.

Suplementy diety pod lupą

Instytut Badań Sektora Medycznego stworzył stronę internetową (www.badamysuplementy.pl), dzięki której konsumenci mogą po nazwie preparatu sprawdzić, czy suplement jest bezpieczny, a jego deklarowany skład zgodny ze stanem faktycznym. 

Goniec Medyczny jest elektronicznym biuletynem informacyjnym, wysyłam bezpłatnie trzy razy w tygodniu na blisko 100 tys. adresów poczty elektronicznej polskich lekarzy i innych profesjonalistów medycznych – użytkowników portalu edukacyjnego „Esculap” (www.esculap.com). Dostęp do wszystkich materiałów i usług w „Esculapie” jest bezpłatny, przy pierwszej wizycie wymagane jest jedynie wybranie własnego loginu i hasła.

Lek. Jarosław Kosiaty, redaktor naczelny „Esculapa”

 

 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum