28 stycznia 2019

Zdrowie jamy ustnej – sprawa priorytetowa

Z dr. hab. n. med. Leopoldem Wagnerem, prezesem Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego,
rozmawia Anetta Chęcińska.

20 marca przypada Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej. Polskie Towarzystwo Stomatologiczne nie po raz pierwszy włącza się w obchody. Jaki temat pojawi się w tegorocznej kampanii?

W tym roku towarzyszy nam hasło przewodnie „Mniej cukru – więcej uśmiechu”. Powiemy o tym, jak szkodliwe dla zdrowia jamy ustnej jest przyjmowanie dużej ilości węglowodanów, i zaapelujemy o zmniejszenie dziennego spożycia cukru. To już druga edycja kampanii zainicjowanej przez PTS „Polska mówi #aaa”. W ubiegłym roku do akcji promującej zdrowie jamy ustnej włączyły się izby lekarskie oraz przedsiębiorstwa. Pacjenci mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji stomatologicznych. Zwieńczeniem obchodów było wystąpienie prezydenta PTS prof. Marzeny Dominiak do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem o zainicjowanie narodowej debaty poświęconej poprawie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków, gdyż powinno to być zagadnienie priorytetowe w ochronie zdrowia. Wciąż podkreślamy, że sytuacja jest bardzo zła. Z raportu podsumowującego stan zdrowia jamy ustnej dzieci 6-, 10- i 15-letnich (w ramach corocznego monitoringu prowadzonego przez uczelnie medyczne, m.in. Warszawski Uniwersytet Medyczny) wyłania się obraz zaniedbań. Nie chodzi tylko o próchnicę. Niepokój budzi dostępność świadczeń stomatologicznych w ramach NFZ. Ponad 50 proc. ankietowanych deklarowało, że korzysta z prywatnej opieki stomatologicznej, a to znaczy, że system jest mało wydajny, niedofinansowany. Zmniejsza się również odsetek małych dzieci w gabinetach dentystycznych, a rodzice nie biorą pod uwagę leczenia zębów mlecznych.

Kampania ma kolejny raz zwrócić uwagę na problem, czy jednak PTS podejmuje inne działania w tej sprawie?

Kampanie są potrzebne, aby nagłaśniać temat, gdyż o znaczeniu zdrowia jamy ustnej wciąż mówi się za mało. Natomiast zdecydowanie brakuje rozwiązań systemowych. Stąd apel do premiera o działanie na rzecz priorytetowego traktowania problemu zdrowia jamy ustnej w ochronie zdrowia. My, PTS, deklarujemy pomoc i współpracę, ale duże znaczenie ma też postawa decydentów. Oczywiście potrzebna jest edukacja społeczeństwa, w przypadku leczenia małych dzieci – uświadomienie problemu rodzicom i uwrażliwienie personelu w gabinecie lekarskim. Działająca w ramach PTS Sekcja Stomatologii Dziecięcej może także na podstawie wspomnianego raportu opracować uwagi i przekazać je do Ministerstwa Zdrowia. Powinny trafić nie tylko do tych, którzy administracyjnie zajmują się opieką zdrowotną, ale również do poradni stomatologicznych i do szkół. Na rzecz zdrowia jamy ustnej działamy na wielu frontach. Służą temu również sesje naukowo-szkoleniowe, które organizujemy.

Jaki program szkoleń dla lekarzy dentystów przygotował Oddział Warszawski PTS w tym roku?

Z okazji ŚDZJU wspólnie z Okręgową Izbą Lekarską w Warszawie i Wydziałem Lekarsko-Dentystycznym WUM organizujemy 16 marca 2019 r. konferencję „Postępowanie profilaktyczno-lecznicze w różnych dziedzinach stomatologii”. Złożą się na nią trzy sesje. Pierwsza dotyczyć będzie profilaktyki zdrowia jamy ustnej i objawów chorób ogólnoustrojowych w jej obrębie, pozostałe – zagadnień związanych ze stomatologią zachowawczą, endodoncją i ortodoncją. Lekarzom dentystom uczestniczącym w wykładach będą przyznawane punkty edukacyjne. Ponadto członków PTS zachęcamy do udziału w posiedzeniach naukowo-szkoleniowych. Program publikujemy w informatorze i na stronie internetowej towarzystwa. W tym roku poruszymy tematy ze wszystkich dziedzin stomatologii, a także z mikrobiologii. Zarząd Główny podjął w ubiegłym roku decyzję ułatwiającą wstąpienie zainteresowanym w szeregi PTS. Absolwenci wydziałów lekarsko-dentystycznych mogą przez rok nieodpłatnie korzystać z członkostwa, a dotychczasowi członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii – przez dwa lata. Przypominam, że za udział w sesjach naukowo-szkoleniowych PTS przysługują punkty edukacyjne. Listę uczestników przekazujemy każdorazowo do Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy i Lekarzy Dentystów OIL w Warszawie. Zachęcam lekarzy dentystów do aktywnego uczestnictwa i korzystania z naszej oferty. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum