2 października 2019

ZUS informuje

„Dotyczy upowszechniania informacji o sposobie działania funkcji wystawiania i anulowania e-ZLA na portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS pod kątem ochrony danych osobowych

(…) W związku z docierającymi do nas sygnałami dotyczącymi uzyskiwania przez lekarzy w procesie wystawiania zwolnienia lekarskiego lub jego anulowania dostępu do danych pacjenta bez wystawienia lub anulowania e-ZLA przypominamy o sposobie działania funkcji portalu PUE ZUS pod kątem ochrony danych osobowych. W przypadku, gdy lekarz w procesie wystawiania zwolnienia lekarskiego lub jego anulowania uzyska dostęp do danych pacjenta, a następnie nie zakończy procesu wystawieniem lub anulowaniem e-ZLA, osoba ubezpieczona (pacjent), której dane dotyczą – otrzymuje na swój profil na PUE ZUS informację o treści: «W dniu [data] lekarz [imię, nazwisko] o numerze prawa wykonywania zawodu [numer] uzyskał dostęp do Twoich danych, niezakończony wystawieniem zaświadczenia lekarskiego lub jego anulowaniem». Pacjent otrzymuje komunikat na swój profil PUE ZUS, co daje mu sygnał do zastanowienia, czy w dniu wskazanym w powiadomieniu miała miejsce wizyta u tego konkretnego lekarza oraz czy w jej trakcie lekarz zamierzał wystawić lub anulować zwolnienie lekarskie. Jeśli tak, to uzyskanie dostępu do danych prawdopodobnie było działaniem prawidłowym. W przypadku, gdy wizyta u lekarza nie miała miejsca i tym samym nie ma podstaw do uzasadnienia postępowania lekarza – pacjent może skierować na lekarza skargę do prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Z analizy przypadków dotyczących tego typu sytuacji wynika, że lekarze nie zawsze mają świadomość, że takie działanie jest odnotowywane oraz że informacja o uzyskaniu dostępu do danych pacjenta jest temu pacjentowi przekazywana. Z tego względu podjęliśmy działania, które powinny zapobiegać wzbudzającym wątpliwości sytuacjom. Wkrótce (w IV kwartale 2019 r.) w kreatorze wystawiania e-ZLA w PUE ZUS pojawi się dodatkowa informacja w formie komunikatu, która zwróci uwagę lekarza na fakt, że jeśli wyszuka on dane pacjenta, ale nie wystawi mu zwolnienia to informacja o takiej sytuacji zostanie automatycznie przekazana do pacjenta. Takie rozwiązanie będziemy również rekomendować wśród producentów aplikacji gabinetowych (…)”.

Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych