25 marca 2020

Najważniejsze informacje dla POZ

W  naszym systemie opieki zdrowotnej polskiemu pacjentowi najbliżej jest do przychodni podstawowej opieki zdrowotnej. Dlatego też, część pacjentów, obserwując u siebie objawy choroby COVID-19, wywoływanej przez koronowirusa SARS-CoV-2, ignorując zalecenia Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego pojawia się w placówce POZ.

Co zrobić, gdy pacjent, zamiast wykonać telefon do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej lub skorzystać z teleporady u swojego lekarza rodzinnego, zjawia się w gabinecie lekarskim? Jakie są najnowsze zalecenia resortu zdrowia oraz rekomendacje konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w materiałach zgromadzonych poniżej.

Zalecenia [pliki do pobrania ze strony PTMR]:

• Wizyty domowe w czasach zagrożenia CoViD-19 [23.03.2020]: LINK
  • Zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych – informacja dla POZ [18.03.2020]: LINK
  • Zalecenia konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych i prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Leczenia Chorób Zakaźnych [15.03.2020]: LINK
  • Wskazówki postępowania dla lekarzy POZ w związku z zagrożeniem epidemią CoViD-19. Wybrane aspekty organizacyjne [15.03.2020]: LINK
  • Wytyczne postępowania dla lekarzy mających kontakt z osobą zakażoną SARS-CoV-2 [15.03.2020]: LINK
  • Wskazówki postępowania dla lekarzy POZ w związku z zagrożeniem epidemią CoViD-19 [08.03.2020]: LINK

Schematy [pliki do pobrania ze strony PTMR]:

• Algorytm postępowania w sytuacji podejrzenia CoViD-19 [20.03.2020]: LINK
  • Pismo MZ wprowadzające algorytm [20.03.2020]: LINK
  • Schemat dla POZ SARS-CoV-2 [08.03.2020]: LINK

Komunikaty [pliki do pobrania ze strony PTMR]:

• Pismo konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie stwierdzania zgonów przez lekarzy POZ [20.03.2020]: LINK
  • Komunikat GIS – Wstrzymanie szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych [20.03.2020]: LINK
  • Pismo Ministerstwa Zdrowia do placówek POZ w sprawie stosowania teleporad i zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych [18.03.2020]: LINK
  • Komunikat konsultanta krajowego w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego i położniczego dla położnych POZ [17.03.2020]: LINK
  • Komunikat w sprawie wizyt profilaktycznych dzieci [13.03.2020]: LINK

Webinary Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej:

• „COVID-19 w POZ – stan na 23 marca 2020”, przeprowadzony przez dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, prezes PTMR, konsultanta krajowy w dziedzinie medycyny rodzinnej [z dnia 23.03.2020].

• „Pediatrzy w dobie COVID-19”, prowadzony przez lek. Kamilę Ludwikowską, asystenta w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z pediatrii, pracownika Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych we Wrocławiu, członkini Europejskiego Towarzystwa Chorób Zakaźnych Dziecięcych [z dnia 18.03.2020].

• „COVID-19 – pytania i odpowiedzi” –  dr hab. n. med Agnieszka Mastalerz-Migas odpowiada na pytania lekarzy rodzinnych dotyczące pracy POZ i epidemii CoV-2 [z dnia 14.03.2020].

• „Nowe wytyczne MZ dla POZ w sprawie SARS-COV-2”, przeprowadzony przez  dr hab. n. med. Agnieszkę Mastalerz-Migas, prezesa Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, specjalistę medycyny rodzinnej, kierownika Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, konsultanta krajowego w dziedzinie medycyny rodzinnej [z dnia 09.03.2020].

Źródło: PTMR