1 kwietnia 2020

Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy,

 

Łukasz Jankowski

prezes ORL w Warszawie

zagrożenie koronawirusem pokazało, że brak zgody na pracę na kilku etatach, chroniczne przemęczenie, zła organizacja opieki nad chorymi i braki sprzętowe nie są wymysłem naszego środowiska. To realne problemy rzutujące na zdrowie pacjentów. Problemy, które – dotychczas traktowane z obojętnością, zarówno przez rządzących, jak i część społeczeństwa – wpływają dziś na bezpieczeństwo wszystkich. System ochrony zdrowia nie uzdrowił się przecież na hasło „koronawirus”. Epidemia już obnażyła i coraz bardziej będzie obnażać systemową zapaść.

Koronawirusa i jego skutków nie da się zwalczać nagłówkami w prasie, nie da się powiedzieć w tej sytuacji „niech jadą”. Do walki potrzebni są lekarze i sprzęt. W tych trudnych okolicznościach pojawia się jednak poczucie satysfakcji, bo dziś lekarze traktowani są jak dobro narodowe. Cieszą wyrazy solidarności ze strony społeczeństwa. Ciekawe, jak długo tak będzie i czy po epidemii nastąpi realna poprawa warunków naszej pracy. Mam nadzieję na taki właśnie scenariusz.

W tym ciężkim czasie staramy się w izbie reagować, na ile to możliwe, na pojawiające się potrzeby środowiska. Dzięki partnerskiej współpracy z PZU wprowadziliśmy, jako pierwsza i jedyna dotychczas izba lekarska, ubezpieczenie NNW od zakażenia koronawirusem dla 100 pierwszych lekarzy z naszej izby, którzy zachorują. Zakażony lekarz otrzyma 5 tys. zł z polisy. Celem jest wsparcie jego i rodziny, gdy pozbawiony będzie dochodu. Po szczegóły odsyłam do dalszej części „Pulsu” i na naszą stronę internetową.

Z inicjatywy lekarzy pracujących na „pierwszej linii frontu” uruchomiliśmy pomoc psychologiczną udzielaną przez psychologów i terapeutów, którą koordynuje dr Magdalena Flaga-Łuczkiewicz – pełnomocnik ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów. Mam świadomość, że taka pomoc – bardzo potrzebna podczas walki z epidemią – będzie konieczna również po zakończeniu pandemii, dlatego deklaruję, że program interwencji kryzysowych będziemy kontynuowali.

Ogromną popularnością cieszy się program „Prawnik dla lekarza”. W drugim miesiącu jego realizacji odnotowujemy rekordową liczbę zgłoszeń. To dobrze, że izba jest miejscem, do którego lekarze mogą się o takie wsparcie zwrócić i wiedzą, że je otrzymają.

W ramach akcji „Bohater w masce”, zainicjowanej przez dr. Łukasza Palucha, członka naszej izby, zbieramy środki ochrony osobistej (maski, maseczki chirurgiczne, fartuchy), aby przekazać je, po ewentualnej sterylizacji, do placówek, które już zgłosiły zapotrzebowanie. Izba jest ośrodkiem koordynującym ten projekt – łączącym darczyńców z osobami potrzebującymi.

Do izby zwracają się w tym szczególnie trudnym czasie organizacje pragnące wspomóc lekarzy w codziennych zadaniach, abyśmy mogli skupić się na pomocy chorym. Razem ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej podejmujemy akcję pomocy lekarzom w codziennych sprawach, takich jak zakupy, opieka nad dziećmi oraz starszymi członkami rodzin itp. Na naszej stronie internetowej został zamieszczony formularz służący do zgłaszania potrzeb, w zaspokajaniu których mogliby Państwu pomóc harcerze. Bardzo dziękuję ZHR za to wsparcie.

Jeśli w obliczu kryzysu, jakim niewątpliwie jest epidemia, mają Państwo lekarskie potrzeby, do spełnienia których mogłaby się przyczynić izba, nie wahajcie się informować nas o tym. Izba jest naszym narzędziem wspierania i wprowadzania zmian nie tylko, gdy jest „pokój”, ale – a może przede wszystkim – podczas „wojny”, np. z koronawirusem.

Pozdrawiam Państwa serdecznie, życzę wytrwałości i dużo sił. 

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum