1 kwietnia 2020

APEL PREZYDIUM OKRĘGOWEJ RADY LEKARSKIEJ W WARSZAWIE z 11 marca 2020 r.

W związku z napływającymi do naszej izby sygnałami dotyczącymi dramatycznych niedoborów środków ochrony osobistej dla pracowników ochrony zdrowia, wobec aktualnej sytuacji epidemiologicznej apelujemy do władz centralnych o podjęcie natychmiastowych działań mających na celu uzupełnienie braków, przede wszystkim jednorazowych masek chirurgicznych, fartuchów/kombinezonów, rękawic ochronnych i testów diagnostycznych spełniających standardy opisane w instrukcji Światowej Organizacji Zdrowia.

Mając świadomość ram prawnych, ograniczających działania samorządu zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów, wynikających z zapisów ustawy z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, i postrzegając izbę lekarską jako kanał ułatwiający komunikację między Ministerstwem Zdrowia a lekarzami, deklarujemy nasze wsparcie w organizowaniu dystrybucji uzyskanych materiałów.