3 lipca 2020

W TELEGRAFICZNYM SKRÓCIE – POLSKA I ŚWIAT

Dwuletni zakaz leczenia

Tak surowego wyroku wobec lekarza, który jest przeciwnikiem obowiązkowych szczepień, jeszcze w Polsce nie wydano. Do tej pory orzekano jedynie upomnienia i nagany. Dr Hubert Czerniak z Opoczna, na wizytę do którego czeka się nawet rok, propaguje postawy antyzdrowotne, dlatego przez dwa lata nie będzie mógł wykonywać zawodu – przyjmować pacjentów, wystawiać recept ani skierowań na badania – zdecydował Naczelny Sąd Lekarski. W czasie swoich wykładów dr Czerniak mówi m.in.: „ja wyciągam z autyzmu przy użyciu witamin”, o kalendarzu szczepień: „żaden organizm nie przeżyje w zdrowiu takiej ilości”.

Tylko 23 przypadki odry

Od początku roku do końca maja zanotowano w Polsce 23 przypadki odry. W 2019 było ich w tym samym czasie aż 1310 – wynika z raportu przygotowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.

Prestiżowy ranking

W zestawieniu najznakomitszych uczelni świata – QS World University Ranking – z polskich uczelni najwyżej, na 321. miejscu, uplasował się Uniwersytet Warszawski. Pięć pozycji dalej został sklasyfikowany Uniwersytet Jagielloński. Między miejscami 511. a 520. znalazła się Politechnika Warszawska. Najlepszy spośród wszystkich uczelni okazał się Massachusetts Institute of Technology, tuż za nim uplasowały się Stanford University i Harvard University. Oceniono 5500 szkół wyższych z całego świata.

Zysk kontra etyka

Skuteczność medycyny regeneracyjnej, m.in. z użyciem komórek macierzystych, potwierdzono w niewielu przypadkach. Jednak prywatne kliniki, kierując się chęcią zysku, oferują terapie komórkowe i genowe o niesprawdzonym działaniu – stwierdzają eksperci z europejskich akademii nauk. Opinie na temat badań w dziedzinie medycyny regeneracyjnej przygotowały: European Academies Science Advisory Council zrzeszająca 28 europejskich akademii nauk, w tym Polską Akademię Nauk, oraz Federation of European Academies of Medicine. W raporcie eksperci zwracają uwagę, że w niektórych krajach narasta problem „oferowania nieuregulowanych prawem usług i produktów, o słabo udokumentowanej skuteczności oraz wątpliwym uzasadnieniu terapeutycznym”.

Hydroksychlorochina

Doświadczenia na makakach wykazały, że hydroksychlorochina nie chroni przed zachorowaniem na COVID-19 ani nie pomaga w zmniejszaniu liczby wirusów u zarażonych. Naukowcy z francuskiego Narodowego Instytutu Badań Zdrowia i Medycyny (INSERM) oraz kilku innych ośrodków naukowych tego kraju opisali właśnie wyniki eksperymentów z hydroksychlorochiną, które budziły nadzieję na skuteczną walkę z SARS-CoV-2. Więcej informacji: www.researchsquare.com/article/rs-27223/v1.

Koronawirus może uszkodzić płuca

Wiadomość na ten temat zamieścił wydawany w Madrycie dziennik „El Mundo”. Osoby zainfekowane nowym koronawirusem nie miały wcześniej żadnych objawów typowych dla tej infekcji ani dla zapalenia płuc. Kilka dni przed drastycznym pogorszeniem się stanu zdrowia występowało u nich  jedynie krótkotrwałe złe samopoczucie. Hiszpańscy lekarze twierdzą, że powodem bezobjawowego uszkodzenia płuc pacjentów chorych na COVID-19 jest wywołana przez koronawirusa tzw. cicha hipoksja, czyli niedobór tlenu w tkankach. Sygnałem alarmowym u pacjentów trafiających do szpitala z trudnościami w oddychaniu, ale bez objawów COVID-19, był drastyczny spadek poziomu tlenu we krwi.

Zawał serca a obawa przed COVID-19

Na całym świecie ponad połowa pacjentów z zawałem unika zgłaszania do szpitala z obawy przed COVID-19. Chorzy przychodzą zbyt późno, by odnieść korzyści z terapii ratującej życie – wynika z badania Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego (ESC). Opublikowano je w czasopiśmie „European Heart Journal – Quality of Care and Clinical Outcomes”. Liczba pacjentów zgłaszających się do szpitali z najcięższymi zawałami serca spadła przeciętnie o 50 proc. w porównaniu z notowaną w okresie przed epidemią COVID-19. Śmiertelność z powodu koronawirusa jest 10 razy mniejsza niż z powodu nieleczonego zawału serca.

Gen ostrej białaczki szpikowej

Naukowcy z Uniwersytetu w Lund odkryli kluczowy gen, który prowadzi do powstawania ostrej białaczki szpikowej. Odkrycie może w dalszej perspektywie doprowadzić do opracowania nowych leków.  Badacze ustalili, że gen oznaczany jako CXCR4 jest niezbędny komórkom macierzystym białaczki do przetrwania, bo są całkowicie zależne od białka, za którego produkcję on odpowiada.

Syntetyczne krwinki „lepsze niż prawdziwe”

Biotechnolodzy z University of New Mexico opracowali syntetyczne czerwone krwinki, które mają wszystkie cechy naturalnych komórek. Nie tylko dostarczają tlen, ale mogą transportować leki i wykrywać toksyny. Wyniki badań zostały opublikowane w maju 2020 r. w artykule „Biomimetic Rebuilding of Multifunctional Red Blood Cells: Modular Design Using Functional Components”, który ukazał się na łamach czasopisma naukowego „ACS Nano”.

Jarosław Kosiaty

Przy opracowywaniu doniesień korzystałem z serwisów: nauka.pap.com.pl, gazetaprawna.pl, newsweek.pl, wyborcza.pl, reuters.com, www.topuniversities.com, pubs.acs.org, academic.oup.com/ehjqcco, pubmed.ncbi.nlm.nih.gov.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum