29 stycznia 2021

Porozmawiajmy o pogodzie

Renata Jeziółkowska

redaktor naczelna

Ciemne chmury wciąż będą wisiały nad psychiatrią. Promyk nadziei można natomiast dostrzec, obserwując sytuację anestezjologii. Kolejki pacjentów – gorąco, coraz goręcej. Profilaktyka – możliwe, że pozostanie w najbliższym czasie niemal w zamrożeniu… Potrzeby stomatologii najprawdopodobniej nadal będą niewidoczne dla systemu. Wszystko wskazuje na to, że niezmiennie wśród personelu medycznego będą miały miejsce skoki ciśnienia. Prognozy dotyczące różnych dziedzin i aspektów ochrony zdrowia to nie jest temat łatwy, lekki i przyjemny.

Ochrona zdrowia w pewnym sensie jest jak pogoda, bo dotyczy nas wszystkich. Warunki atmosferyczne mają znaczenie w naszym codziennym funkcjonowaniu. Warunki leczenia, dostęp do niego, profilaktyka – to bywa kwestią życia i śmierci.

Z kolei wiatr zmian w ochronie zdrowia, w przeciwieństwie do wiatru w dosłownym znaczeniu, zależy od człowieka, od grupy ludzi podejmujących decyzje o finansach, strategii, priorytetach. Wydaje się, że można wpłynąć na wygląd „mapy pogodowej” dotyczącej zdrowia, że powinna być przewidywalna i stanowić oczekiwany efekt konkretnych działań. Czy takiego efektu jak przedstawiony na naszej okładce oczekiwano? Pandemia, owszem, jest gwałtownym, zaskakującym zjawiskiem, którym można wiele usprawiedliwić, ale wcześniej nie było dobrego klimatu dla zdrowia, dla rozmów o zdrowiu, dla zmian w systemie.

Warto wyciągać wnioski i iść dalej. Nie zgadywać. Nie gdybać. Tylko planować i realizować.

Po burzy przychodzi spokój. Jeśli więc epidemia jest burzą, spokój w ochronie zdrowia wcale nie brzmi dobrze. Bo ochronie zdrowia potrzebne będzie poruszenie, nadrobienie wielomiesięcznego spowolnienia i przestojów w kwestiach otoczenia opieką pacjentów z chorobami innymi niż COVID-19. Po burzy nie będzie czasu na odpoczynek. Wracamy więc do wątku poprawy warunków – dla leczenia i leczących (!).

Przyszłość. Na niej skupiamy się w tym numerze „Pulsu”. Punktem wyjścia jest mimo wszystko przeszłość. Przypominamy o przypadającym w tym roku 100-leciu samorządu lekarskiego. Jest o nim mowa w naszych artykułach i wywiadach. 100. rocznicę obchodzimy w formie 100 działań na rzecz lekarzy i lekarzy dentystów, które systematycznie wdraża OIL w Warszawie. Dziesięć razy dziesięć miesięcy – takiego planu się trzymamy.

Poza tym koncentrujemy się na medycynie przyszłości, lekarzach przyszłości, samorządzie przyszłości, nowoczesnych technologiach, kierunkach, w których zmierza świat medyczny. Pochylamy się nad sprawami związanymi z epidemią: szczepieniami, leczeniem chorych osoczem ozdrowieńców (często pada słowo krew), poradniami dla ozdrowieńców, wsparciem po trudnych przejściach, aktualnymi problemami w relacjach lekarz – pacjent. Podsumowujemy naszą obecność w mediach – dziennikarze bardzo często prosili przedstawicieli naszej izby o komentarze na gorąco, rozmowy i eksperckie opinie.

Każdego dnia nasza izba przekonuje się, jak wiele wątpliwości i pytań mają lekarze w związku z zawiłością i wielością zmieniających się przepisów i reguł. Docierają do nas setki zgłoszeń problemów prawnych, na które reagujemy. Zachęcamy do korzystania z pomocy Biura Prawnego OIL w Warszawie i przypominamy, że w Państwa imieniu może interweniować rzecznik praw lekarza, który od tego numeru ma w naszym piśmie własną rubrykę.

Zapraszamy do udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach, które w najbliższej przyszłości będą jeszcze realizowane online. Zapraszamy na naszą stronę internetową oraz profil @oilwarszawa w mediach społecznościowych.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum