12 czerwca 2021

Izbowe wydarzenia dla lekarzy i lekarzy dentystów

Nie tylko online, ale również bezpośrednio, choć z zachowaniem reżimu sanitarnego. Za nami pierwsze od wybuchu pandemii niemal takie jak dawniej izbowe spotkania. Ostatnio odbył się Dzień Matki Lekarki, rozpoczął się cykl „Medic Walking”, miał miejsce Rodzinny Rajd Rowerowy. W sposób hybrydowy zostały zorganizowane konferencja „Problemy interny na Mazowszu” oraz konferencje dentystyczne. Ponadto lekarze regularnie spotykają się na warsztatach fotograficznych, literackich i malarskich.

Dzień Matki Lekarki

Badania profilaktyczne, szkolenia, warsztaty, konsultacje, ale też możliwość skupienia się na swoim dobrym samopoczuciu psychicznym i fizycznym, spędzenia odrobiny czasu na relaksie w miłym towarzystwie. To, co pożyteczne, przyjemne i oczywiście zdrowe, składało się na program zorganizowanego 22 maja w OIL w Warszawie Dnia Matki Lekarki.

Zaczęło się od spotkania z mecenasem na temat problemów i praw kobiet w ciąży oraz mam. Po szkoleniu panie korzystały również z indywidualnych bezpłatnych konsultacji. Można było porozmawiać z pełnomocnikiem ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów OIL w Warszawie. Konsultowano się z brafitterkami, które udzielały profesjonalnych wskazówek. Od codziennych trudów i stresu można było odetchnąć podczas spotkania z instruktorką pracy z ciałem. Uczestniczki wzięły udział w warsztatach ze specjalistą od wizerunku, wysłuchały porad w kwestiach pielęgnacji cery i skóry dłoni, makijażu. Zwieńczeniem spotkania była rozmowa o roli funkcjonującego w OIL Zespołu ds. Matek Lekarek, odpowiedzialnego za organizowanie imprez dla lekarskich rodzin oraz działania na ich rzecz. Na dziedzińcu izby powstała strefa relaksu z kącikiem kawowym i ogródkiem ziołowym, gdzie można było skomponować (i zabrać do domu) koszyk ziół.

Lekarki odwiedzały izbę i – za sprawą izby – również pobliską przychodnię lekarską. W ramach Dnia Matki Lekarki zorganizowaliśmy wspólnie z MAG Centrum Zdrowia bezpłatne badania USG piersi. Zapisane wcześniej kobiety mogły bezpłatnie wykonać również USG ginekologiczne i cytologię. Odbyło się to dzięki uprzejmości i zaangażowaniu dyrekcji, lekarzy i całego zespołu placówki.

Konferencja „Problemy interny na Mazowszu – maj 2021”

Konferencja zorganizowana przez Oddział Warszawski Towarzystwa Internistów Polskich oraz konsultanta wojewódzkiego przy wsparciu Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie składała się z dwóch bloków – problemowego i wykładowego. Uczestniczyło w niej 50 lekarzy – online, za pośrednictwem specjalnej platformy. Przedstawiciele organizatorów i część wykładowców miała swoje wystąpienia w siedzibie izby.

Odbywająca się cyklicznie konferencja adresowana jest do ordynatorów i lekarzy pracujących na oddziałach wewnętrznych w szpitalach na Mazowszu. W ubiegłym roku z uwagi na sytuację epidemiczną nie odbyła się. W tym roku izba zapewniła wsparcie techniczne umożliwiające realizację przedsięwzięcia. Było to kolejne z wielu wydarzeń, jakie organizujemy lub współorganizujemy online bądź hybrydowo, częściowo w naszej siedzibie.

Część problemowa konferencji poświęcona internie na Mazowszu odbyła się 14 maja, a część wykładowa dotycząca pandemii koronawirusa – 15 maja. Dyskutowano m.in. o problemach kadrowych, finansowych, sprzętowych, lokalowych, rezydenturach oraz różnego typu zagrożeniach. Mówiono również o internie w kontekście pandemii COVID-19.

Szkolenia dla lekarzy dentystów

15 maja Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie wraz z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym przeprowadziła konferencję naukową online, podczas której uczestnicy zapoznali się z faktami i mitami dotyczącymi medycznej marihuany, z nowoczesnym spojrzeniem na problem leczenia resorpcji zewnętrznych, a także z zagadnieniem znieczulenia jako elementu terapii stomatologicznej. Tydzień później, 22 maja, odbyła się wspólna konferencja OIL w Warszawie i Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, podczas której zwracano uwagę na postępowanie w leczeniu urazów i choroby próchnicowej u dzieci w wieku przedszkolnym, a więc z uzębieniem mlecznym, ale też w okresie późniejszym, gdy mają uzębienie mieszane.

Cykl spotkań „Medic Walking”

Nordic, a zarazem medic walking uprawiali lekarze, którzy 9 i 23 maja wzięli udział w pierwszych z cyklu spacerach z kijkami po warszawskim Lesie Kabackim zorganizowanych przez Komisję ds. Sportu ORL w Warszawie.

Grupa kilkunastu spacerowiczów, młodych i nieco starszych, zabawę zaczynała od solidnej rozgrzewki – by uniknąć kontuzji. Kolejne zajęcia zaplanowane są na 5 i 19 czerwca. O następnych terminach i zapisach będziemy informować na naszej stronie internetowej.

Lekarski Rajd Rowerowy

Ruch na świeżym powietrzu i obcowanie z przyrodą to dobra rehabilitacja pocovidowa i świetny sposób na zadbanie o zdrowie psychiczne oraz fizyczne w czasie pandemii. Dlatego, mimo zmiennej pogody (grad, słońce, deszcz), Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie zorganizowała (wpisujący się już na stałe w kalendarz wydarzeń) II Lekarski Rajd Rowerowy w Kampinoskim Parku Narodowym.

Lekarki, lekarze i ich rodziny mieli okazję spędzenia soboty na aktywnym wypoczynku. Do wyboru były różne trasy: 5-, 15-, 25- oraz 40-kilometrowa. Nie zabrakło konkursów i gier, można było przejechać się na kucyku. Dla wszystkich sportowców przygotowano ognisko i przekąski.

Warsztaty Komisji ds. Kultury

Dla lekarzy i lekarzy dentystów chcących rozwijać swoje twórcze zainteresowania, dzielić się doświadczeniami, spotkać ludzi mających podobne pasje Komisja ds. Kultury ORL w Warszawie organizuje warsztaty. Cyklicznie odbywają się warsztaty literackie, fotograficzne i malarskie. By wziąć w nich udział, należy wcześniej się zapisać.

red