8 września 2021

100 działań na 100-lecie aktywnego samorządu (wrzesień 2021)

Przedstawiana w tym numerze siódma już dziesiątka to przedsięwzięcia podejmowane w reakcji na potrzeby lekarzy i lekarzy dentystów, na ich sytuację w systemie ochrony zdrowia oraz na sytuację samego systemu. W przypadającym niebawem Dniu Lekarza otworzymy nasz kolejny cykl. W obliczu rosnącej agresji w bezpośrednich kontaktach i w Internecie podpowiadamy, co robić, by prawa lekarza były respektowane, wyjaśniamy, jakie to prawa, jak bezpiecznie funkcjonować w wirtualnej rzeczywistości. Organizujemy szkolenia, konferencje, eventy z myślą o osobach aktywnych, o seniorach, o tych, którym potrzebna jest pomoc psychologiczna. I oczywiście wspieramy postulaty związane z niezbędną dla lekarzy i pacjentów naprawą ochrony zdrowia.

1. Rozpoczynamy cykl “Lekarz na nowoczesnym rynku pracy”. Pierwsze zaplanowane spotkanie organizujemy przy okazji Dnia Lekarza. Będzie to studyjna sesja zdjęciowa, podczas której zarejestrowani wcześniej członkowie naszej izby będą mieli możliwość wykonania profesjonalnych fotografii. Termin: 30 września, w godz. 12.00–18.00, miejsce: siedziba OIL w Warszawie. Kilka wybranych zdjęć lekarz otrzyma drogą e-mailową. Więcej informacji – w grafice na str. 1.
  2. Jakie prawa ma lekarz, gdy pacjent lub ktoś z jego bliskich utrudnia mu udzielanie świadczeń zdrowotnych? Odpowiedzi i schematy działania przedstawione zostały w grafice przygotowanej przez rzecznika praw lekarza OIL w Warszawie. Plakaty w wersji elektronicznej są do pobrania na naszej stronie internetowej, załączyliśmy również plik w wersji do druku. Wydrukowane plakaty będą dostarczane do szpitali i przychodni na terenie naszej izby. Więcej o akcji na str. 27. Plakat wydrukowaliśmy w tym numerze na rozkładówce, by można było go łatwo wyrwać i powiesić. Wersja elektroniczna oraz plik do pobrania:
  3. Problemy współczesnej stomatologii geriatrycznej to temat I Konferencji Polskiego Towarzystwa Stomatologii Geriatrycznej, organizowanej we współpracy z Komisją ds. Lekarzy Dentystów Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Przewidziane jest uczestnictwo online. Termin: 25 września w godz. 9.00–16.00. Zakończenie zapisów 22 września. Program i szczegółowe informacje zamieszczamy na str. 37.
  4. Wychodząc naprzeciw potrzebom lekarzy seniorów, organizujemy dla nich szkolenie dotyczące samodzielnego wydruku recept pro familia i pro auctore. Odbędzie się ono 29 września w siedzibie izby. Więcej na ten temat na str. 34. W “Pulsie” na str. 35 opublikowaliśmy również instrukcję, jak krok po kroku wydrukować receptę.
  5. Lekarski obóz kitesurfingowy w Chałupach to pomysł realizowany w ramach prowadzonego przez Komisję ds. Sportu programu OIL Sport Event. Jest kolejną oddolną inicjatywą, którą wsparła nasza izba, częściowo finansując udział w obozie swoich członków. Każdy uczestnik ma zapewnionych 10 godzin indywidualnych lekcji z instruktorem oraz siedem noclegów w przyczepie kempingowej. Zachęcamy lekarzy do zgłaszania własnych pomysłów, które mają szansę zostać zrealizowane dzięki m.in. programom sportowym.
  6. Popieramy zdrowy styl życia i aktywność fizyczną, więc zaprosiliśmy lekarzy z naszej izby do udziału w kolejnym biegu Runmageddon (2 i 3 października). Zgłoszenia przyjmowane były na trzy trasy, każdy nasz zawodnik otrzymał koszulkę. Izba zwraca koszty pierwszym 25 zarejestrowanym lekarzom.
  7. Ogromną rolę w pracy lekarza odgrywa kondycja psychiczna, dlatego systematycznie organizujemy spotkania i szkolenia związane ze zdrowiem psychicznym. Przed nami Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. 23 października, w godz. 10.00–15.00, w siedzibie OIL w Warszawie odbędą się wykłady poświęcone m.in. wypaleniu zawodowemu, depresji, asertywności, formule pracy zmiennej w kontekście wypoczynku, popandemicznemu stresowi pourazowemu. Odbędą się też warsztaty relaksacyjno-ruchowe, indywidualne spotkania z terapeutkami oraz treningi balintowskie. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć również online. Więcej informacji – grafika na str. 1.
  8. Tradycyjnie już przygotowujemy się do naszej akcji “Szczepimy – chronimy”. W ramach IV edycji zapewniamy lekarzom i lekarzom dentystom (w tym stażystom) należącym do naszej izby bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Szczepionki przeznaczone do wykorzystania podczas akcji będą pochodzić z Agencji Rezerw Materiałowych. Skierowaliśmy prośbę o ich udostępnienie i czekamy na odpowiedź. Akcję objęło patronatem Ministerstwo Zdrowia. Planowany jej termin to pierwsza połowa października. O konkretnej dacie i zapisach będziemy informowali na stronie internetowej OIL w Warszawie.
  9. Biorąc pod uwagę nasilanie się cyberprzestępczości i zagrożeń pojawiających się w Internecie, przygotowaliśmy szkolenie “Bezpieczny lekarz w sieci”. Czterodniowy kurs online dla członków OIL w Warszawie planujemy na 12–15 października w godz. 18.00–20.00. Prelekcje na tematy: oprogramowanie medyczne, elektroniczna dokumentacja, przeciwdziałanie oszustwom, zagrożenia, prawo, hejt, wygłoszą aktywni w sieci lekarze, specjaliści od IT oraz prawnicy. Zapisy od 23 września. Szczegóły:
  10. Nasza izba wspiera manifestację medyków zaplanowaną na 11 września. Wspólnie z Regionem Mazowieckim OZZL przygotowaliśmy materiały graficzne zamieszczane w Internecie i plakaty zachęcające do włączania się w manifestację medyków, pod hasłem “Jakość w miejsce bylejakości”. Hasło to jest też tytułem organizowanej w izbie 6 września konferencji eksperckiej na temat nakładów na ochronę zdrowia, kolejek i jakości. Relacja z konferencji – w następnym numerze “Pulsu”.