5 października 2021

Konferencja „Polki w medycynie 2021”

W medycynie wciąż widoczny jest brak kobiet szefów. Kilka dni temu uczestniczyłam w konferencji naukowej poświęconej mojej dziedzinie medycyny, która jest ekstremalnie sfeminizowana. Odbywał się panel za panelem, a wśród dyskutantów nie było ani jednej kobiety. Podczas rekrutacji ciągle wiele z nas słyszy pytania o plany prokreacyjne – tak o przeszkodach na drodze rozwoju zawodowego, na jakie napotykają kobiety w polskiej medycynie, mówiła współtwórczyni inicjatywy „Polki w medycynie” lek. Małgorzata Osmola, podczas konferencji naukowo-warsztatowej zorganizowanej 11 września we współpracy z naszą izbą.

Ta konferencja stanowi przykład dobrej współpracy. Z ciekawym pomysłem zwróciła się do izby grupa aktywnych lekarek, a my ten pomysł wsparliśmy i pomogliśmy zrealizować. Zachęcamy do zgłaszania się z oddolnymi inicjatywami na rzecz środowiska, bo izba jest dobrą przestrzenią do dyskusji i spotkań – powiedziała rzecznik prasowa OIL w Warszawie Renata Jeziółkowska, inaugurując spotkanie.

Warto działać razem, żeby poprawić warunki pracy. Cieszę się, że OIL w Warszawie wspiera tę inicjatywę – podkreśliła Małgorzata Osmola. Jako pierwsza zabrała głos prof. Beata Tarnacka, szefowa Kliniki Rehabilitacji WUM i Kliniki Rehabilitacji Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji. Opowiedziała o różnych aspektach kierowania kliniką – leczniczym, dydaktycznym i naukowym. Chirurg Małgorzata Nowosad stwierdziła, że kobiety powinny, mimo wielu trudności, jakie je czekają, decydować się na specjalizacje zabiegowe. – Jeśli same nie będziemy dbać o własny rozwój, nikt o nas nie zawalczy – podkreśliła. Przybliżyła też działalność fundacji „Kobiety w chirurgii”, którą kieruje. Ligia Kornowska, dyrektor zarządzająca Polskiej Federacji Szpitali, odpowiedziała zaś na pytanie, czy da się połączyć wykonywanie zawodu lekarza z byciem menedżerem. Położna Anna Kotlińska opowiadała natomiast o szkoleniach zagranicznych, ich organizacji i finansowaniu podczas studiów medycznych.

Drugą część dyskusji, poświęconą środowisku pracy, poprowadziła lek. Klaudia Gutowska. – Zespół ludzi w pracy jest jak załoga statku. To, kim się otaczamy, buduje nas samych – nasz charakter i nasze życie – przekonywała. Jak uniknąć wypalenia zawodowego, tłumaczyła psychiatra Magdalena Flaga-Łuczkiewcz: – Możemy dbać o siebie – o odpowiednią ilość snu, właściwe odżywianie, poznawanie siebie, swoich mocnych stron i słabości itp., ale to tylko jedna z kilku płaszczyzn radzenia sobie z wypaleniem zawodowym. Inne to np. wybór miejsca pracy i jej rodzaju. Internistka Agata Malenda opowiedziała o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim. Komunikacji w zespole swoje wystąpienie poświęciła psycholog Ilona Stankiewicz. Zawiłości prawne wykonywania zawodów medycznych objaśniały prawniczki Aleksandra Powierża i Karolina Podsiadły-Gęsikowska. Dietetyczka Justyna Wąsik mówiła o nawykach żywieniowych i sposobach kształtowania tych dobrych.

Odbyły się także warsztaty poświęcone przygotowaniu wartościowego posiłku na dyżur, poprowadzone przez lek. Alicję Baskę, oraz prelekcja Anny Kotlińskiej dotycząca laktacji. Dzięki uprzejmości całego zespołu przychodni MAG Centrum Zdrowia uczestniczkom konferencji zapewniono bezpłatne badania: USG piersi, USG ginekologiczne i cytologię.

Inicjatywa „Polki w medycynie” powstała dzięki grupie lekarek, które walczą o prawa kobiet w medycynie i wspierają rozwój zawodowy kobiet w ochronie zdrowia.  mn

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum