29 października 2021

Stomatolog jak lekarz POZ – profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów głowy i szyi

„Rola lekarza dentysty w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów głowy i szyi oraz w opiece stomatologicznej nad pacjentem onkologicznym przed, w trakcie i po leczeniu przeciwnowotworowym” – to temat dwuczęściowego szkolenia, które odbyło się 9 i 16 października. Organizatorami byli: Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowy Instytut Badawczy i Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie.

Szkolenie jest owocem współpracy Komisji ds. Lekarzy Dentystów ORL w Warszawie z NIO rozpoczętej wraz z podpisaniem listu intencyjnego w lutym bieżącego roku.

Podczas tej pierwszej konferencji chcemy wprowadzić lekarzy dentystów w problemy onkologii. W najbliższym czasie zaproponujemy kolejne spotkania poświęcone już bardzo konkretnym segmentom tego zagadnienia, które dzięki Narodowemu Instytutowi Onkologii z pewnością uda nam się skutecznie omówić – powiedział przewodniczący Komisji ds. Lekarzy Dentystów i wiceprezes ORL w Warszawie dr n. med. Dariusz Paluszek.

Warto podkreślić, że w wielu przypadkach pacjenci nie odwiedzają lekarza POZ, bo nie odczuwają takiej potrzeby, ale już dentystę tak i bardzo często zdarza się, że to właśnie stomatolog staje się lekarzem pierwszego kontaktu. Dlatego jego rola w profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów głowy i szyi jest nie do przecenienia – dodała dr hab. n. med. Marta Mańczuk, kierownik Pracowni Prewencji Pierwotnej NIO.

W pierwszym dniu szkolenia (9 października) lekarze dentyści mieli okazję wziąć udział online w następujących wykładach: „Dowody naukowe na skuteczność profilaktyki nowotworów w gabinecie lekarza dentysty”, „Aspekty prawne i organizacyjne – zakres możliwości postępowania lekarza dentysty”, „Komunikacja z pacjentem z podejrzeniem choroby nowotworowej”. Druga część kursu, która odbyła się 16 października, została poświęcona przede wszystkim opiece nad pacjentem onkologicznym.

W Polsce wskaźnik przeżycia pacjentów z nowotworami głowy i szyi ledwie dobija do 40 proc., tymczasem w Europie są kraje, gdzie wynosi ponad 50 proc. Te dane dowodzą, jak dużo mamy do zrobienia w tej dziedzinie. Podczas wykładów podawaliśmy przykłady, z jak zaawansowanymi postaciami choroby nieraz zgłaszają się pacjenci. W międzynarodowych towarzystwach naukowych, których działalność poświęcona jest nowotworom głowy i szyi, łączą siły specjaliści różnych dziedzin, także dentyści. Dla naszych wspólnych działań izby i instytutu to jest właśnie drogowskaz – przekonywała dr n. med. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów w NIO.

mn

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum