29 kwietnia 2022

Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy i nowa ORL

Podczas XLIII Sprawozdawczo-Wyborczego Okręgowego Zjazdu Lekarzy delegaci wybrali na prezesa w IX kadencji Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie Łukasza Jankowskiego. Dotychczasowy prezes był jedynym zgłoszonym kandydatem, za nim głosowało 156 osób, wstrzymało się 7.

W swojej prezentacji Łukasz Jankowski podkreślał, że kluczowe w jego wizji Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie w kolejnej kadencji są: aktywność, rozwój i nowoczesność. Będzie to kontynuowanie i wzmacnianie obecnej idei „Izba dla lekarzy”. Prezes zwracał uwagę, że bardzo ważne jest dla niego tworzenie samorządu przyszłości nie tylko spełniającego oczekiwania środowiska, ale przede wszystkim wychodzącego naprzeciw potrzebom i realnie rozwiązującego lekarskie problemy.

Podczas dwudniowego zjazdu spośród delegatów wybrano także okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej. Jest nim ponownie Ewelina Bobek-Pstrucha.

Pierwsze posiedzenie ORL nowej kadencji

Inauguracja Okręgowej Rady Lekarskiej IX kadencji odbyła się w środę, 20 kwietnia. Podczas trwającego osiem godzin posiedzenia reprezentanci samorządu zdecydowali, że w kierownictwie ORL, obok prezesa Łukasza Jankowskiego, będą: Piotr Pawliszak, Tomasz Imiela i Dariusz Paluszek (lekarz dentysta).

Na stanowisko sekretarza ORL powołano Martę Moczydłowską, a skarbnikiem został Jan Kowalczuk. Do Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej wybrani zostali: Paweł Doczekalski, Michał Gontkiewicz, Agnieszka Kraśniej-Dębkowska, Michał Matuszewski, Joanna Pokładnik i Mery Topolska-Kotulecka. Członkowie ORL zdecydowali też o powołaniu Moniki Potockiej na rzecznika praw lekarza. Pełnomocnikiem ds. zdrowia lekarzy i lekarzy dentystów Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie w nowej kadencji została Magdalena Flaga-Łuczkiewcz. Stanowisko mediatora obejmie Andrzej Siarkiewicz, a przewodniczącego Delegatury Radomskiej – Karol Stępniewski.

Podjęte zostały także decyzje o składzie poszczególnych komisji rady. Przewodniczącymi zostali:

• Komisji ds. Lekarzy Dentystów – Dariusz Paluszek,
  • Komisji ds. Rejestracji i Prawa Wykonywania Zawodu – Piotr Winciunas,
  • Komisji ds. Konkursów na Stanowiska Kierownicze w Ochronie Zdrowia – Jerzy Polański,
  • Komisji ds. Stażu Podyplomowego – Maciej Nowak,
  • Komisji ds. Rejestracji Praktyk – Rafał Sawicki.

Przewodniczącą Rady Funduszu Samopomocy została Mery Topolska-Kotulecka. Odbyło się także posiedzenie okręgowego sądu lekarskiego, na którym wybrano przewodniczącego. Jest nim w tej kadencji Roman Jasiński. Komisją Rewizyjną natomiast kierować będzie Elżbieta Latoszek-Banasiak. <

Renata Jeziółkowska,

Michał Niepytalski