28 października 2022

Speak up! Odcinek 3.: Składka

Gdy piszę te słowa, ciągle jeszcze opada kurz po decyzji Naczelnej Rady Lekarskiej o podwyższeniu składki samorządowej. Czym tak naprawdę jest ta uchwała? To sprawdzian dla samorządów. Wyzwanie, którego podjęcie będzie oceniane przez środowisko lekarskie. Krytyka, do której każdy lekarz i lekarz dentysta ma prawo.

Piotr Pawliszak – prezes ORL w Warszawie

Jak zatem sprawić, by dodatkowe środki zostały wydane na inicjatywy ważne dla środowiska? Myślę, że kluczową rolę w najbliższym czasie odegra dialog. Zmiana wysokości składki to szansa, by działania izby w większym stopniu spełniały Wasze oczekiwania. Moment, w którym chcemy przeprowadzić konsultacje z członkami izby. Zaproponujemy m.in. nowy, bogatszy katalog szkoleń Ośrodka Doskonalenia Zawodowego. Z przedsięwzięciami stacjonarnymi wyjdziemy poza Warszawę i wreszcie stworzymy elektroniczną platformę obsługi lekarzy na naszej stronie internetowej. Planów mamy jeszcze wiele, ale najważniejszy jest ten: będziemy słuchać. Już na najbliższym posiedzeniu okręgowej rady pod obrady zostanie poddany pierwszy pomysł zgłoszony nam przez skrzynkę speakup@oilwaw.org.pl. Czekamy na kolejne Wasze inicjatywy.

Czytaj więcej: Speak up! Odcinek 1.: Mobbing

Wiemy, jak sprawić, żeby zwiększone środki wróciły do lekarzy. Deklaruję jednak, że mamy również tyle pokory, by nie zakładać, że wiemy na ten temat wszystko. To mój trzeci  „wstępniak”, w którym zachęcam do dialogu, ale chyba pierwszy, w przypadku którego czuję, że nie muszę nikogo przekonywać do takiej potrzeby. Jeżeli do tej pory z jakiegoś powodu samorząd nie spełniał Waszych oczekiwań, jest czas, aby wskazać nam ścieżkę wyjścia z impasu. To nie czas na bierność czy obojętność. Eldridge Cleaver twierdził: „albo przyczyniasz się do znalezienia rozwiązania, albo pozostajesz częścią problemu”.