28 października 2022

W_eterze (listopad 2022)

Tak zwany rejestr ciąż, wyniki wyborów prezesa ORL w Warszawie, sytuacja kadrowa w ochronie zdrowia i jakość opieki medycznej, a także medialny wizerunek lekarzy w oczach dziennikarzy i polityków – to główne kwestie, w jakich w ostatnim miesiącu nasi przedstawiciele zabierali głos.

opracowanie MICHAŁ NIEPYTALSKI

O efektach Nadzwyczajnego Okręgowego Zjazdu Lekarzy pisała większość mediów medycznych. Relacje ze zjazdu znaleźć można było m.in. w „Rynku Zdrowia”, „Medycynie Praktycznej”, „Pulsie Medycyny”, Termedia.pl i Cowzdrowiu.pl.

W jednym z pierwszych wywiadów po wyborze na stanowisko prezesa ORL w Warszawie Piotr Pawliszak mówił o walce z mobbingiem w ochronie zdrowia. „Opracowaliśmy schemat postępowania antymobbingowego dla pracowników biura izby. Chciałbym, aby był on punktem wyjścia do tworzenia własnych polityk antymobbingowych przez placówki medyczne, a w I kwartale 2023 r. zamierzam wprowadzić opartą na tym dokumencie certyfikację szpitali pod hasłem »Szpital bez mobbingu«. Jeżeli akcja przyjmie się na terenie działania naszej izby, będziemy proponowali pozostałym izbom, aby skorzystały z wypracowanych przez nas wzorców i wdrażały je w podmiotach leczniczych na swoim terenie. Certyfikacja byłaby prowadzona za zgodą dyrekcji, w pierwszym kroku na podstawie ankiety, którą będziemy rozsyłać do wszystkich pracowników medycznych. Kolejnym krokiem będą szkolenia dla kadry zarządzającej i dla lekarzy. Na koniec szpital musiałby jeszcze przyjąć procedurę antymobbingową. Dla zapewnienia stałości spełniania standardów o odnowienie certyfikatu będzie trzeba wystąpić co 2–3 lata” – wyjaśniał na łamach „Polityki Zdrowotnej”.

„Medycyna Praktyczna” opisała natomiast opublikowany z inicjatywy rzecznik praw lekarza Moniki Potockiej apel do przedstawicieli czwartej władzy: „Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie w trosce o poszanowanie i godność zawodu lekarza apeluje do przedstawicieli mediów internetowych, prasy oraz telewizji o zachowanie obiektywizmu w prezentowaniu tematów związanych ze sporami między pacjentami czy też rzecznikiem praw pacjenta a środowiskiem lekarskim, w szczególności dotyczącymi wystąpienia błędu medycznego”.

„Koncepcja opieki stomatologicznej refundowanej przez NFZ jest niezgodna z koncepcją nowoczesnego leczenia stomatologicznego. Stomatolodzy alarmują i wzywają resort do zmian, ale nie mają takiej siły przebicia, jak kardiolodzy wykonujący procedury ratujące życie lub lekarze rodzinni mogący zagrozić zamknięciem gabinetów. Nic nie osiągniemy, jeśli ubierzemy się na czarno i podpalimy pod Sejmem fotel dentystyczny” – to z kolei opublikowane na portalu Ofeminin.pl słowa Dariusza Paluszka, wiceprezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, pochodzące z książki „Kanał. Co mówią dentyści, kiedy nie trzymają języka za zębami” Agnieszki Fiedorowicz.

Członek Prezydium ORL w Warszawie, ginekolog Michał Gontkiewicz, w TVN24 komentował wejście w życie obowiązku wpisywania do Systemu Informacji Medycznej informacji o ciąży pacjentki, czyli tzw. rejestru ciąż. Od roku spadek liczby ciąż widać gołym okiem. Może nie na porodówce w Płońsku, gdzie liczba porodów utrzymuje się na stałym poziomie, ale w prywatnym gabinecie zauważam duży spadek. Kobiety boją się zostawać matkami z różnych względów. Strach przed rejestrem jest jednym z nich – stwierdził.

Dr Gontkiewicz wypowiadał się także na antenie tej stacji w reportażu poruszającym problem „ubóstwa menstruacyjnego” i dostępności środków higieny intymnej: Lekarz dodaje, że wciąż zdarza się, iż dziewczynka nie mówi rodzicom o tym, że zaczęła miesiączkować, a środki higieniczne kupuje we własnym zakresie. – Zazwyczaj te najtańsze, z dużą ilością wybielacza w bawełnie. Ale nie może sobie pozwolić na zakup wkładek między miesiączkami albo nawet nie wie, że powinna je nosić. Noszenie wkładek niskiej jakości diametralnie zwiększa liczbę infekcji –  mówi dr Gontkiewicz.

Serwis Prawo.pl pytał prezesa ORL w Warszawie o przyczyny niewielkiej liczby lekarzy chętnych do obejmowania placówek na wsiach i w małych miastach. „Wsie to mniejsza liczba placówek, brak wysokospecjalistycznych ośrodków, a więc także mniejsze szanse na rozwój zawodowy. (…) Sądzę, że nie bez znaczenia są także względy osobiste. Uczelnie medyczne znajdują się w dużych miastach. Okres studiów przynosi nowe przyjaźnie, a także związki. Tym sposobem tworzą się również silne więzi z danym miastem” – stwierdził Piotr Pawliszak.

„Rynek Zdrowia” natomiast poprosił prezesa ORL o reakcję na słowa Jarosława Kaczyńskiego, który zarzucił lekarzom przetrzymywanie w poczekalniach pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy. „Sugestia, że lekarze świadomie, bo tak zrozumiałem tę wypowiedź, skazują pacjentów na długie oczekiwanie w kolejce, narażają ich na utratę zdrowia, podważa zaufanie do zawodu lekarza. A to zaufanie jest niezbędne do komunikacji z pacjentem i jego skutecznego leczenia. Z różnych badań wynika, że zawód lekarza jest jednym z najbardziej poważanych zawodów (72 proc. respondentów odpowiedziało, że darzy ten zawód dużym i bardzo dużym poważaniem), natomiast posłowie na Sejm plasują się na czwartym miejscu od końca (na poziomie 19 proc.)” – zauważył Piotr Pawliszak.

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum