27 stycznia 2023

„Doktor Zdrówko”

Z końcem roku 2022 nakładem Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, z inicjatywy Komisji ds. Kultury ORL, ukazała się bajka z ilustracjami dr. Stefana Welbela, pt. „Doktor Zdrówko” dla najmłodszych pacjentów szpitali dziecięcych. Książka powstała na podstawie wierszy autora dedykowanych wnuczętom.

oprac. redakcja „Pulsu”

Żył przed laty, gdzieś w Aninie./ Pamięć o nim nie zaginie./ Choć dziś to zdziwienie budzi,/ dość już miał leczenia ludzi/ i od dawna, jak pamięta,/ bardzo leczyć chciał zwierzęta./ Powstał więc tu problem nowy:/ jak nauczyć się ich mowy…” – tak brzmi początek kilkudziesięciostronicowej książki o przygodach „Doktora Zdrówki”. Publikacja otwiera cykl „Lekarze małym pacjentom”, zainicjowany przez Komisję ds. Kultury ORL. Wśród lekarzy i lekarzy dentystów jest wielu utalentowanych literatów, którzy piszą niezwykłe utwory dla dzieci. Na coroczny konkurs literacki lekarze nadsyłają wiersze, opowiadania i bajki. Od dziś wyróżnione utwory w ramach cyklu będą wydawane w formie książeczki ilustrowanej również przez lekarzy.

Doktor Stefan Welbel jest psychiatrą, z zamiłowania historykiem. Poza pracą oddaje się rysowaniu, grze na pianinie, aktywności fizycznej i pisaniu. W grudniu z grupą lekarzy naszej izby wręczał książki pacjentom czterech warszawskich szpitali: Instytutu Matki i Dziecka, Warszawskiego Szpitala dla Dzieci przy ul. Kopernika, Centrum Zdrowia Dziecka i Szpitala Dziecięcego im. prof. Bogdanowicza przy ul. Niekłańskiej. „Doktor Zdrówko” trafił dzięki temu do około 400 dzieci przebywających na leczeniu w tych placówkach. Kolejnych 800 egzemplarzy zostało przekazanych dzieciom lekarzy z naszej izby podczas samorządowych mikołajek, które odbyły się w Warszawie, Radomiu i Opinogórze koło Ciechanowa. Podczas posiedzenia Prezydium ORL w Warszawie autor „Doktora Zdrówko” został uhonorowany przez reprezentantów Okręgowej Rady Lekarskiej. Promocja książki, z udziałem dr. Welbela, odbędzie się po wykładzie Lekarskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Nestor” 7 lutego 2023 r.