27 stycznia 2016

Polska bardzo słabo wypadła w europejskim rankingu oceniającym ochronę zdrowia 35 krajów

Prawie same złe informacje o rozwoju opieki zdrowotnej w Polsce pochodzą z najnowszego raportu Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia 2016. Nasz kraj jako jedyny nie odnotował poprawy spośród 35 badanych; co więcej, Polska spadła na przedostatnią pozycję w rankingu.

Maksymalna liczba punktów w rankingu to 1000. Holandia uzyskała ich 916; osiem krajów, wszystkie z Europy zachodniej – ponad 800. Dobry wynik uzyskały Czechy – 760, plasując się tuż za Austrią.

Polska zajęła miejsce przed ostatnią Czarnogórą, uzyskując 523 punkty. Poprawa wyników w  zasobniejszych krajach Polski nie dotyczy (Polska jest do takich zaliczana – przyp. red.). Efektem jest spadek w rankingu, choć liczba punktów jest nieco wyższa niż w poprzednich edycjach badania – skomentowali autorzy raportu.

Szwedzcy eksperci analizują 48 parametrów, w tym między innymi: przestrzeganie praw pacjenta i dostęp do informacji, dostępność opieki, wyniki leczenia, wachlarz usług, profilaktykę i zużycie leków.

Pod względem przestrzegania praw pacjenta i dostępu do informacji dwa najlepsze pod tym względem kraje – Holandia i Norwegia, uzyskały ponad 140 punktów. Polska dostała poniżej 80 punktów. Według szwedzkich analityków pod tym względem gorzej niż w Polsce jest tylko w Czarnogórze, Bułgarii i Grecji.

Autorzy rankingu zwracają uwagę, że już w kilku krajach podaje się do publicznej wiadomości wyniki leczenia w szpitalach. Oczywiście różne są metody i zakres danych podlegających weryfikacji; np. w Danii pacjent może w internecie sprawdzić, ile zabiegów określonego rodzaju wykonuje interesujący go szpital, w Wielkiej Brytanii na coraz szerszą skalę podawane są odsetki przeżyć w danych jednostkach chorobowych, jakimi zajmuje się interesujący pacjenta szpital. Trend jest wyraźny: z roku na rok przybywa państw, w których sprawdza się i podaje do publicznej wiadomości informacje o jakości leczenia w poszczególnych placówkach medycznych. Polska na razie jeszcze do tych krajów nie dołączyła, w związku z czym w tej kategorii nie uzyskała punktów.

Czas oczekiwania – czyli kolejki szwedzcy analitycy określają mianem stanu umysłu administratorów i polityków opieki zdrowotnej. Wykazują też, że do zlikwidowania kolejek nie wystarczy deszcz pieniędzy (tak jak stało się to w Szwecji, gdzie wciąż, pomimo owego deszczu pieniędzy do psychiatry dziecięcego można czekać 18 miesięcy). Oczywiście jeśli chodzi o szybki dostęp do opieki zdrowotnej, w rankingu Polska również nie zdobyła wielu punktów.

Polska ma natomiast całkiem niezłe wyniki jeżeli chodzi o śmiertelność noworodków na 1000 urodzeń. Jest pod tym względem lepsza niż Słowacja i Węgry oraz nieco gorsza niż Wielka Brytania. Wyprzedzają nas jednak znacząco Estonia, Szwecja, czy Luksemburg (najlepszy wskaźnik).

Pozytywnie oceniono u nas także zmniejszenie liczby zgonów z powodu chorób układu krążenia i zmniejszenie liczby zgonów z powodu udaru mózgu, a źle – obostrzenia dotyczące aborcji.  Kiepsko też wypadamy jeśli chodzi o leczenie depresji.

Polska nie została też dobrze oceniona m.in. z powodu skąpego dostępu do opieki stomatologicznej finansowanej ze środków publicznych, kiepskiej opieki nad osobami starszymi, słabej dostępności do zabiegów usuwania zaćmy i niskiego wskaźnika przeszczepień nerki.

Na naszą niską pozycję w rankingu wpłynął także wskaźnik nieformalnych opłat – całkiem wysoki w porównaniu z innymi, gdzie zjawisko nieformalnych opłat nie występuje w ogóle.

Od czasu pierwszej publikacji w roku 2005 Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia (EHCI) zyskał renomę „branżowego standardu“ w zakresie monitorowania opieki zdrowotnej. Ranking opracowywany jest na podstawie ogólnodostępnych danych statystycznych, ankiet wypełnianych przez pacjentów oraz niezależnych badań, prowadzonych przez Health Consumer Powerhouse Ltd. Jest to szwedzka firmę prywatna, zajmująca się oceną standardu opieki zdrowotnej w Europie i Kanadzie. Ciekawą informacją z tegorocznej edycji jest to, że Komisja Europejska, zainteresowana kolejnymi raportami Indeksu, zadeklarowała wprowadzenie systematycznej oceny systemu opieki zdrowotnej w krajach członkowskich.

Justyna Wojteczek

Tagi: , ,

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum

Wszystkie kategorie