28 listopada 2017

Zmiana ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne

W uzasadnieniu do projektu ustawy wskazano, że podstawowym celem tej ustawy jest przyznanie pielęgniarkom i położnym z tytułem magistra na kierunkach pokrewnych mających zastosowanie w ochronie zdrowia, ze specjalizacją, prawa do takiego samego współczynnika pracy, jaki przyznano w ustawie z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych, pielęgniarkom lub położnym z tytułem magistra na kierunku pielęgniarstwo lub położnictwo, ze specjalizacją – tj. współczynnika pracy w wysokości 1,05.

Autorzy projektu proponują również przyznanie pielęgniarkom i położnym z tytułem licencjata, ze specjalizacją, współczynnika pracy w wysokości 0,95.

Ponadto w projekcie proponuje się zmianę w art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, który reguluje kwestię powrotu pielęgniarki lub położnej do zawodu po okresie trwającej dłużej niż 5 lat przerwy w wykonywaniu zawodu. Proponowana zmiana polega na przyznaniu w trakcie obowiązkowego szkolenia (które zgodnie z przepisami ustawy trwa do 6 miesięcy) od podmiotu szkolącego wynagrodzenia w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, pochodzące z Funduszu Pracy (dotychczas te przeszkolenia są bezpłatne).

Planuje się, że ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia.

Projekt nie dotyczy bezpośrednio zasad wykonywania zawodu lekarza i lekarza dentysty, ani nie wpływa na bieżące funkcjonowanie izb lekarskich.

Wioletta Witkowska (NIL)

Ewentualne uwagi na temat projektu proszę kierować do kol. Aleksandra Kotlickiego – przewodniczącego Komisji Legislacyjnej (na adres r.kalinowska@oilwaw.org.pl).

Archiwum

Wszystkie kategorie