5 października 2017

Szpitale zagubione w globalnej sieci

Z delegatury radomskiej

Placówki służby zdrowia lubią chwalić się realizacją ambitnych projektów informatycznych, które mają wprowadzać je w XXI w. Jednak równocześnie strony internetowe wielu szpitali w regionie radomskim czasem rażą amatorszczyzną.

Nieźle prezentuje się nowa witryna Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu, czytelna i przejrzysta, a przede wszystkim na bieżąco aktualizowana.

Placówka chwali się również udziałem w kampanii społecznej „Łączy nas krew, która ratuje życie”. Bierze w niej udział także Radomski Szpital Specjalistyczny, o czym możemy przeczytać na jego stronie internetowej, która jednak (szczególnie w porównaniu z witryną MSS) prezentuje się mało atrakcyjnie. Wchodzącego na nią internautę wita informacja, że placówka „przez 24 godziny na dobę, we wszystkie dni tygodnia zapewnia pomoc, diagnostykę i specjalistyczne leczenie”, co raczej nie jest niczym nadzwyczajnym w przypadku szpitala. Aktualności jest tutaj jak na lekarstwo. Krótka notka na temat akcji promującej honorowe oddawanie krwi była jedyną nowością na przestrzeni ostatnich dwóch miesięcy.

Jubileusz bez końca

Nie najlepiej wygląda witryna Samodzielnego Wojewódzkiego Publicznego Zespołu Zakładów Psychiatrycznej Opieki Zdrowotnej im. dr Barbary Borzym. Jest kompozycją logotypów Mazowsza (powtarza się w dodatku kilkakrotnie), Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz kilku programów europejskich, z których placówka uzyskała środki. W aktualnościach zamieszczane są tylko ogłoszenia dotyczące przetargów i konkursów, a sformułowanie „aktualność” jest zdecydowanie na wyrost, bo w większości przypadków otwarcie ofert miało nastąpić w 2015 i 2016 r.

Do znaczenia Internetu w komunikacji z pacjentami czy pozyskiwaniu personelu medycznego nie przywiązują najwyraźniej uwagi także szefowie placówek w innych miejscowościach regionu radomskiego. Przykładem Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lipsku, który na stronie głównej swojej ubogo wyglądającej witryny opisuje jubileusz 30-lecia miejscowego szpitala powiatowego. Problem w tym, że rocznicowe uroczystości odbywały się w… 2014 r. W oczy rzuca się również informacja o poszukiwaniu lekarzy, m.in. do pracy na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz w zakładzie pielęgnacyjno-opiekuńczym, jednak okazuje się, że to oferta sprzed dwóch lat.

Nie lepiej prezentuje się strona Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Pionkach, która w najbardziej eksponowanym miejscu zachęca pacjentów leczonych w tutejszym szpitalu do odbioru dokumentacji medycznej, choć termin składania wniosków minął 10 kwietnia 2017 r.

Potrzeba aktualności

„Naszą misją jest niesienie pomocy wszystkim, którzy jej potrzebują, z mottem działania: przez kompetentność, szacunek, życzliwość i uśmiech tworzymy szpital przyjazny pacjentowi” – czytamy na stronie Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Kozienicach. Czy ta witryna jest przyjazna internaucie? Może trochę bardziej niż wspomniane wcześniej, ale ewidentnie brakuje jej aktualności.

Na tym tle wyróżnia się strona Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Szpital w Iłży. „To nie tylko nowoczesna szata graficzna, ale przede wszystkim poprawa funkcjonalności całego serwisu, dostosowanie do wymogów osób niepełnosprawnych. Zapewniamy, że strona systematycznie będzie aktualizowana i uzupełniana przydatnymi informacjami” – obiecują administratorzy. Faktycznie, jest całkiem ładnie i przejrzyście, nie brakuje też aktualności (np. o poszukiwaniu pielęgniarek). 

Rafał Natorski

Forum dyskusyjne - napisz komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.

Archiwum