22 grudnia 2015

Federacja Konsumentów o lekach bez recepty

Federacja Konsumentów przedstawiła raport, z którego wynika, że większość Polaków kupujących leki bez recepty sięga po środki na ból głowy (50,8 proc.). Popularne są też leki przeciwgorączkowe (44 proc.), na przeziębienie (43 proc.), na ból i zapalenie gardła (38 proc.) oraz na ból mięśni i stawów (32 proc.).

Osoby, które kupują leki bez recepty poza apteką najczęściej wskazywały, że robią to przy okazji innych zakupów (51,1 proc.) lub dlatego, że jest im tak wygodniej (49,8 proc.). Ważnym czynnikiem jest również możliwość zakupu preparatów w każdym momencie. – W przypadku ograniczenia sprzedaży leków bez recepty tylko do aptek w trudnej sytuacji znaleźliby się mieszkańcy wsi i małych miejscowości – podkreśliła wiceprezes Federacji Konsumentów Aleksandra Frączek. – Wyniki raportu wskazują jednoznacznie, że sprzedaż leków poza aptekami należy zachować w tym kształcie, jaki mamy dzisiaj.

Ogólnopolskie badanie ankietowe „Leki bez recepty – zwyczaje i preferencje konsumentów” zostało przeprowadzone w listopadzie przez Federację Konsumentów na reprezentatywnej grupie 2674 osób.

Cały materiał.

kj