18 stycznia 2016

Inicjatywa warszawskiego samorządu lekarskiego w wiadomościach TVP

Tematykę międzynarodowej konferencji: „Rekompensowanie szkód związanych z leczeniem w modelu pozasądowym”, organizowanej przez Okręgową Izbę Lekarską, poruszyła w swoich wiadomościach TVP.

Każdego roku jest coraz więcej pozwów wobec szpitali. Roszczenia pacjentów, to ich walka o leczenie, z kolei szpitale nie zawsze są stanie wypłacać zasądzone odszkodowania z ubezpieczenia. Dla pacjentów sprawy sądowe ze szpitalami to droga przez mękę, stąd projekt samorządu lekarskiego, by utworzyć specjalny fundusz, który pozwoliłby poza postępowaniem sądowym, w krótkim czasie, wypłacać pacjentom rekompensatę. Pacjent nie musiałby, tak jak teraz, udowadniać winy szpitala, czy lekarza, co jest trudne:

- Po pierwsze trwa latami, po drugie jest loterią, bo pacjent nigdy nie wie, czy dostanie to odszkodowanie i w jakiej wysokości, oprócz tego ponosi duże koszty, bo łączy się to w normalnym sądowym postępowaniu – skomentował Prezes ORL, Andrzej Sawoni.

Minister zdrowia, jeden z pomysłodawców projektu, chce by taki fundusz powstał jak najszybciej:

- Na pewno potrzebujemy na to kilka miesięcy, ale jestem zdeterminowany do tego, żeby to rozwiązanie przeprowadzić. – powiedział minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł.

Cały materiał TVP.PL/kj