25 września 2015

Jest decyzja sądu w sprawie styczniowych protestów lekarzy

Lekarze naruszyli prawo. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w pierwszych czterech sprawach, w których podmioty lecznicze zdecydowały się na wniesienie skargi na przedmiotowe decyzje.

W związku z protestem lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) i niezawieraniem przez nich umów z NFZ, na początku stycznia tego roku niektóre przychodnie i gabinety lekarskie zostały zamknięte. Sytuacja ta skutkowała utrudnionym dostępem pacjentów do ich dokumentacji medycznej, dlatego Rzecznik Praw Pacjenta wszczął 61 postępowań w sprawie stosowania przez te placówki praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów.

W ustnych uzasadnieniach sąd wskazał, iż brak dostępu do dokumentacji medycznej naruszał zbiorowe prawa pacjentów. Podzielił tym samym decyzję Rzecznika Praw Pacjenta stwierdzając, że placówki, które zostały zamknięte w związku z udziałem lekarzy w styczniowym proteście, nie udostępniały pacjentom dokumentacji medycznej bez zbędnej zwłoki. Sąd wskazał również, że przychodnie w dniach protestu powinny zapewnić pacjentom dostęp do dokumentacji medycznej.

kj