23 września 2015

Jest porozumienie pielęgniarek z ministrem zdrowia

Po 11 godzinach zakończyło się spotkanie Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych z kierownictwem resortu zdrowia. Strony podpisały porozumienie w sprawie wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Lucyna Dargiewicz po zakończeniu rozmów poinformowała, że zostało podpisane porozumienie pomiędzy OZZPiP, Naczelną Radą Pielęgniarek i Położnych, Narodowym Funduszem Zdrowia i Ministerstwem Zdrowia. Cztery razy 400 złotych umocowane na trwałe w poborach pielęgniarskich stały się faktem – powiedziała. Oznacza to, że wynagrodzenia pielęgniarskie będą wzrastać po 400 zł przez cztery lata. Pielęgniarki domagały się podwyżki do podstawy wynagrodzenia.

Negocjacje resortu zdrowia ze środowiskiem pielęgniarek ws. podwyżek toczyły się od kilku miesięcy. Domagały się one 1500 zł podwyżki do podstawy wynagrodzenia w trzech transzach po 500 zł przez 3 lata. Na początku września minister zdrowia podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym wynagrodzenia pielęgniarskie wzrosną średnio o 600 zł brutto w ratach po 300 zł od 1 września br. i od stycznia 2017 r.

kj