13 października 2016

Leki są podrabiane na skalę przemysłową

Od 2019 roku w Polsce ma funkcjonować system zabezpieczania rynku przed sfałszowanymi lekami. Zjawisko podrabiania leków nie dotyczy już tylko drogich produktów, Fałszerze oferują pacjentom pełną gamę podróbek tanich, powszechnych leków.

Na początku 2019 r. mają zostać wdrożone przepisy dyrektywy fałszywkowej. Do tego czasu Polska, jak i inne kraje Unii Europejskiej, które nie posiadały tego typu rozwiązań w zwalczaniu nielegalnego wytwarzania leków i ich dystrybuowania, muszą wdrożyć przepisy dyrektywy. Jednak szczegółowe rozwiązania, w jaki sposób przepisy zostaną wdrożone w danym kraju, będą podejmowane przez władze krajowe. W Polsce odpowiedzialnym za to będą m.in. Ministerstwo Zdrowia, a także Narodowy Instytut Leków czy Główny Inspektorat Farmaceutyczny.

Więcej na Rynek Aptek