19 czerwca 2015

Minister zdrowia przeprasza za swoje słowa o zwolnieniu strajkujących

Minister zdrowia prof. Marian Zembala uważa, że jego wypowiedź o zwolnieniu strajkujących pielęgniarek została podana w sposób niepełny i przez to źle zrozumiana. Podkreślił różnicę między odejściem od łóżek pacjentów a np. oflagowaniem szpitala.

Wypowiedź Zembali dotycząca strajków zbulwersowała związkowców. Szef NSZZ „Solidarność” Piotr Duda oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych domagają się odwołania nowego ministra.

Zdaniem P. Dudy słowa ministra o pielęgniarkach były „świadomym podżeganiem do łamania prawa i publicznym zastraszaniem pracowników”.  Wg Zembali Piotr Duda wypowiadał się na podstawie niepełnej informacji. Zapewnił, że jako dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu dbał o pielęgniarki, a jako minister spotkał się z tym środowiskiem drugiego dnia urzędowania. Minister powiedział też, że „kochane pielęgniarki” będą podmiotem jego „mocnego działania” przez najbliższe pół roku.

kj