7 października 2015

MZ o dostępności leków w aptekach

Jak podaje MZ obecne przyczyny braku leków w aptekach i rozwiązanie tego problemu są prezentowane przez różne środowiska, w tym również zainteresowane korzystnymi dla siebie rozwiązaniami grupy interesów.

Trudności z zakupem leków związane są z dystrybucją krajową, bo niektóre z modeli biznesowych utrudniają funkcjonowanie aptek, niechęcią właścicieli aptek do magazynowania drogich produktów, których sprzedaż zagrożona jest dużym ryzykiem straty finansowej oraz niechęcią do stosowania leków – zamienników.

Środowisko ekspertów skupione wokół ministra zdrowia przygotowuje nowelizację ustawy o zawodzie farmaceuty, koncentrującej się wokół wdrożenia idei opieki farmaceutycznej. W założeniach ustawy mają pojawić się zapisy, w których podstawowym mechanizmem konkurencyjności będzie poziom obsługi pacjenta, a nie stosowanie dyskryminujących modeli biznesowych.

Więcej na ten temat.

kj