31 lipca 2015

NIA apeluje o reformę systemu usług farmaceutycznych.

W obrocie pozaaptecznym można kupić ok. 3 tys. leków. Dlatego Naczelna Izba Aptekarska apeluje o ograniczenie sprzedaży leków w sklepach ogólnodostępnych.

– Obserwowane od dawna zjawisko rozszerzania obrotu pozaaptecznego stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia obywateli i musi być zastąpione obrotem w aptekach – mówi dla portalu natemat.pl Eugeniusz Jarosik, rzecznik prasowy NIA. Podkreśla, że liczba sklepów ogólnodostępnych, w których można kupić leki jest tak duża, że nie można sprawować jakiejkolwiek kontroli nad przechowywaniem produktów leczniczych, jak i ich wydawaniem. Władze nie są w stanie ocenić szkód zdrowotnych związanych z nieograniczonym dostępem do leków.

Aptekarze tłumaczą, że nie chodzi tu o ich interes, ale o to, żeby leki sprzedawał farmaceuta, który wyjaśni nam ich działanie, zwróci uwagę na skutki uboczne czy choćby powie, żeby nie brać dwóch leków z tą samą substancją czynną.

Cały materiał.

kj