29 lipca 2016

O problemach polskich młodych lekarzy w „British Medical Journal”

Od kilku miesięcy środowisko rezydentów przypomina swoje postulaty dotyczące reformy systemu kształcenia i wynagradzania lekarzy. Porozumienie Rezydentów OZZL z pełnym poparciem Komisji ds. Młodych Lekarzy Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie podjęło liczne inicjatywy mające przekonać decydentów; od licznych wywiadów w radio, prasie i telewizji, przez bezpośrednie odwiedziny posłów partii rządzącej i opozycji, po pokojową manifestację w stolicy która odbyła się 18. czerwca 2016 r.
Determinacja i upór rezydentów została dostrzeżona nie tylko przez polskie media. Wkrótce po marszu relacja ze zmagań polskich lekarzy z rządem została opisana w prestiżowym „British Medical Journal”, jednym z ważniejszych czasopism medycznych świata. W artykule tym nie tylko zrelacjonowano przemarsz, ale także poruszono kwestię niskich zarobków lekarzy w Polsce.

Temat na okazał się na tyle bulwersujący, że edytorzy BMJ zdecydowali się opublikować list do redakcji autorstwa Anny Śladowskiej, Anny Oleksiak (Komisja ds. Zagranicznych OIL w Warszawie) i Filipa Dąbrowskiego, (Komisja ds. Młodych Lekarzy OIL w Warszawie). Autorzy opisują nastroje rezydentów wyrażone w badaniu zorganizowanym przez Ośrodek Studiów Informacji i Analiz NIL razem z Komisjią ds. Młodych Lekarzy NIL.

Szczegółowe wyniki badań można pobrać ze stron Naczelnej Izby Lekarskiej: