16 października 2015

Pensje dla pielęgniarek niższe i z opóźnieniem

Nowela rozporządzenia w sprawie podwyżek dla pielęgniarek i położonych została podpisana przez ministra zdrowia 14 października. Zgodnie z nią pensje mają wzrastać średnio o 400 zł od września (w sumie do 2019 r. o 1600 zł brutto).

Nowy akt prawny nie wszedł jednak życie. Zacznie obowiązywać, gdy zostanie opublikowany. Cały czas obowiązuje więc rozporządzenie ministra w sprawie podwyżek z 8 września 2015 r. (Dz.U. poz. 1400). A ta regulacja przyznaje pielęgniarkom wzrost wynagrodzeń średnio o 300 zł brutto (czyli około 175 zł netto). I to o tę kwotę NFZ na razie zwiększa umowy świadczeniodawcom, którzy zgłosili pielęgniarki i położne do podwyżek.

Według przewodniczącej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia sposób wprowadzenia podwyżek jest skandaliczny: Chciałabym, żeby osoby decydujące o ich trybie pojechały do zakładów i zobaczyły, co się tam dzieje – mówi Urszula Michalska, przewodnicząca. Pielęgniarki oczekują, że resort pracy – podobnie jak MZ – przedstawi w końcu propozycję podwyżek dla tej grupy zawodowej.

kj