29 września 2015

Skarga do TK na podwyżki dla pielęgniarek?

Taką rozważa jedna z organizacji pracodawców – Polska Federacja Szpitali. Rozważa, czy nie złożyć w Trybunale Konstytucyjnym wniosku o zbadanie konstytucyjności rozporządzenia ministra zdrowia z 8 września 2015 r. w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

W portalu Menedżera Zdrowia czytamy, że według Federacji w rozporządzeniu ministra nie ma gwarancji finansowania podwyżek dla grup pielęgniarek i położnych zarówno po czerwcu 2016 r., jak i w dalszej perspektywie, czyli po upływie czterech lat.

Anna Banaszewska z Federacji wskazuje, że już teraz do PFSz docierają od dyrektorów i prezesów szpitali informacje, że dochodzi do konfliktów i niepokojów w kierowanych przez nich placówkach. Ich źródłem są oczekiwania zmiany podstawy wynagrodzeń pielęgniarek i położnych oraz oczekiwania pielęgniarek i położnych udzielających świadczeń w POZ i świadczeń wysokospecjalistycznych, które również domagają się podwyżek.

jw