25 maja 2015

Szpitale nadal zmuszają rezydentów do samodzielnych dyżurów

W ostatnim roku związki zawodowe odnotowały więcej sygnałów o nieprawidłowościach związanych z pełnieniem przez rezydentów dyżurów medycznych.

OZZL zwrócił się w związku z tym do ministra zdrowia z postulatem znowelizowania ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Związkowcy domagają się przepisu, który zobowiąże szpitale do zatrudniania rezydentów na dyżurach na umowę o pracę. Podkreślają, że rezydent jest lekarzem w pełni samodzielnym, a umowa cywilno-prawna przewiduje całkowitą indywidualną odpowiedzialność za jego działania. Zlecanie niedoświadczonym i dopiero szkolącym się lekarzom pełnienia samodzielnych dyżurów na podstawie umowy cywilno-prawnej jest działaniem niedopuszczalnym i nieuczciwym – zarówno wobec tych lekarzy, jak i pacjentów.

RP, GP

kj