30 września 2015

TK o wydłużeniu czasu pracy radiologów

Trybunał Konstytucyjny uznał we wtorek 29 września 2015 r., że ustawa o działalności leczniczej, która wydłużyła czas pracy techników medycznych elektroradiologii, jest zgodna z konstytucją.

Czas pracy techników elektroradiologii został od lipca 2014 roku wydłużony z 5 godzin do 7 godzin i 35 minut i tym samym zrównany z czasem pracy innych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych. Zdaniem związkowców z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii było to nieuzasadnione. Technicy medyczni elektroradiologii przekonywali, że za krótszym czasem ich pracy przemawia narażenie życia i zdrowia, wynikające z pracy w warunkach promieniowania jonizującego.

W ustnym uzasadnieniu TK wskazano, że zgadza się on ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż przedłużenie czasu pracy techników medycznych elektroradiologii, bez stosownej rekompensaty finansowej, stanowi zdecydowanie niekorzystną zmianę ich sytuacji zawodowej, co nie jest jednak równoznaczne z naruszeniem praw słusznie nabytych. Trybunał wskazał, że nie istnieje konstytucyjne prawo do skróconej normy czasu pracy, a czas pracy techników na pewno nie był objęty ochroną o charakterze nieprzemijającym. W ocenie Trybunału, jeśli ryzyko związane z praca radiologów uległo zmniejszeniu i jest kontrolowane za pomocą skutecznych metod, to skrócona norma czasu pracy nie ma podstaw. Więcej nawet – jej utrzymywanie mogłoby się jawić jako uprzywilejowanie grupy pracowników.

kj