5 sierpnia 2015

Ustawa o zdrowiu publicznym może utrudnić zmiany w polskiej psychiatrii

Resort zdrowia zapewnia, że ustawa o zdrowiu publicznym, nad która trwają prace w parlamencie, nie utrudni zmian w polskiej psychiatrii, jak uważa opozycja.

Odpowiedzialna za przygotowanie projektu ustawy o zdrowiu publicznym wiceminister zdrowia Beata Małecka-Libera podkreśliła, że „gdzieś jest niezrozumienie tematu”, bo ochrona zdrowia psychicznego jest jednym z istotnych priorytetów nowej ustawy. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego kończy się w tym roku, więc propozycja przeniesienia go jako jednego z priorytetów do Narodowego Programu Zdrowia, gdzie będzie miał dodatkowe wsparcie finansowe, to dobre, przedyskutowane rozwiązanie.

Kierownik II Kliniki Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, psychiatra i psycholog prof. Andrzej Kokoszka uważa, że umieszczenie programu ochrony zdrowia psychicznego w programie zdrowia publicznego „stwarza iluzję rozwiązania problemu”.

Więcej na ten temat.

kj